Jag har i dagarna börjat med projektet “hitta inspiration till barnrum“. Nu är det drygt två månader kvar tills den vilda bebisen i min mage ska titta ut och därför tänker jag att det är ganska lagom att börja planera lite för det hörn av lägenheten som ska bli bebisens. Eftersom vi bor i en tvåa blir det inget eget rum för hen men samtidigt känns det inte särskilt nödvändigt för barnet att ha det heller de första åren. Eller vad tycker ni?
I min jakt hittade jag en massa fotografier som fick inspirationen att flöda. Här är några av dem:
Barnrum med en helt underbart fin prickig tapet och gula sänggavlar.
Mjuka färger i pastell och så ett vackert, gammalt klädskåp.
Charmiga, gamla skrivbord från Mokkasin.
Söt hylla med småprylar i känns som ett givet inslag i ett barnrum. Så enkelt och charmigt!
Även en jordglob kommer säkerligen att pryda någon hylla eller ett hörn.
Pompoms, ett mintgrönt klädskåp och en vit ukelele känns klockrent.
Likaså de här färgerna ihop. Älskar det! Det mjuka, snälla och charmiga. Perfekt kombination. Bilden kommer från jättefina barnmärket Quince & Co.
Mönstermixat och härligt från Mokkasin.
Och så de där fina färgerna igen…
Källorna till alla bilderna finns i min Pinterest board som heter Children’s rooms.
Some inspiration for the corner of our home that will become a home for the baby to come. Pastels, cute shelves and lovely details are some of the things I like. You’ll find all the sources to the pics in my Pinterest board called Children’s rooms.
Detta inlägg har 6 kommentarer
Många fina inspirationsbilder! Tycker verkligen inte det är nödvändigt med eget rum till att börja med. Tänker ibland på hur självklart vi idag tycker att det är att ett barn skall ha ett eget rum. Jämför det med min pappa som är född på 40-talet och hur hela familjen med två vuxna och tre barn bodde i en tvåa ända tills två av barnen var vuxna. Liza
Jag är av samma åsikt faktiskt. Tror verkligen att det är viktigt att ha lite perspektiv där! Och det här med att “du vill väl ha det som är bäst för ditt barn” har jag tröttnat på för länge sedan. Tror att barnen blir mycket lättare nöjda än vi vuxna och alla våra konstiga krav. Kul att du gillar bilderna!
Tänk, om två månader! Känns som en mysig tid att inreda och förbereda inför, och en hörna räcker ju långt tycker jag : ) En nära vän till mig, hon är som min lillasyster, fick en pojk för två månader sen och idag kom första frågan om barnpassning! Jag och min man ska passa honom så föräldrarna får fira sin bröllopsdag. Lyckan!! Även om orken tryter så känns det som att ett par timmar med favoritbebisen kommer kännas som lite medicin <3
Lycka till med alla förberedelser, det kommer bli fint!
Kram : )
Tack snälla du för fina ord! Vad kul med barnpassning. Jag tror ni kommer göra det galant:) Kramar!
Hej söta! Tack för att jag att jag fick äran att vara med på din barninspiration. Två månader, så himla spännande….
Tänkte bara att jag måste säga hur det var innan vi bodde så här megastort. Vi bodde i en två:a med öppen planlösning tills Liv var två år och Viggo hade redan hunnit bli ett halv år innan vi flyttade till en trea och där skulle de dela rum ända tills vi flyttade (och hade vi inte flyttat, hade de delat rum fortfarande, det är jag helt säker på. Nomi och Charlie har samma rum).Men i tvåan där så gjorde vi ett mysigt hörn i vårt sovrum som var Liv´s. Runt hennes lilla säng, med tyg och tavlor och hyllor. Sen när hon började gå och så fick hon ytterligare ett litet hörn till i vår hall. Med tyg på väggen och ljusslingor. Men de där små hörnen var nog mest för min egen skull för jag gillade att gå loss lite sådär i “barnrums”-inredning, vilket ju iofs är en jätteöverdrift då det i stort sett bara var en liten leksaksspis och en gunghäst 🙂 Men hursomhelst, du tänker helt rätt, eget rum är inget viktigt alls de första åren. Och verkar inte vara det ens nu när de är 10,9 och 6. De bor i varandras rum mest hela tiden, flyttar sängar och möblerar hit och dit 😉
Kram!!
Fint att höra! Samlar verkligen på de här historierna som säger att det fungerar att bo lite mindre även med barn. Så tack! Kramar till dig.