Novembers dokumentation av tillvaron – genom mobilen och Instagram (där jag heter volanglinda) såg ut såhär:
En dag åkte jag och lillen in till stan för att ha ett spännande möte på hemlig ort med mina kompanjoner på Vintagefabriken. Efteråt hamnade vi på K25 på Kungsgatan där de säljer något av det bästa jag vet; Bubble Tea. Ett sjukt gott, mjölkigt iste med en sorts söt och seg böna i. Alltså det låter inte alls gott. Jag vet. Men det är SÅ gott. Kan dricka flera liter.
Och så spenderade jag många dagar hemma med tända ljus och Chappe sovandes i soffan.
En hel del promenader med barnvagnen blir det ju dessa dagar. I november fanns det fortfarande ett träd i våra kvarter som var så här fint. Och i våra kvarter hittar man även tapetbutiken Björklund & Winqvist som har vackraste Morris-tapeterna. De här två hamnade på min önskelista för julen.
När barnet sover hinner jag ibland med att fixa med sådant som stått på att-göra-listan länge. Som att hänga upp tavlor och annat på väggarna.
Och fotografera skor och plantera hyacinter i koppar.
I november lyckades jag också komma ut på de första festligheterna sedan Chappe kom. En kväll var det fest i Vintagefabriken och då var jag solokvist. Drack champagne och åt cupcakes och kände mig lite folkskygg efter de senaste omtumlande veckorna men ändå glad. Och så hade Emma sin omtalade bokstavsfest några dagar senare. Men då var barnet med som ni ju vet.
Detta inlägg har en kommentar
kom in på din blogg av en slup, och nu har jag blvit kvar här ett tag! fantastisk blogg, vilken inspiration! kram