Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Lovely Life_Katrin Baath-08253
Bild av Volang

Volang

12 bilder från 2013.

  • januari 4, 2014
  • 11:14 e m
  • Uncategorized

Inspirerad av Nanna på Så fint jag vill tänkte jag visa 12 bilder från mitt 2013.

2013 var ett tufft år på många sätt. Mycket bra kom ut ur 2013 och mycket bra kom också till mig under det året. Men såhär i efterhand ser jag att jag fick slita för väldigt mycket av det. Det här året hoppas jag på att kunna njuta mer. Vila mer och – som Emma sa när vi pratade om det – skörda frukterna av 2013 års alla planteringar. När jag ser tillbaka på året känns det som att det bestod av 3 olika perioder. Lite såhär:

jan

maj1

01

  jag

5

7

Mellan januari och maj mådde jag så dåligt som jag aldrig förut mått. Ett fruktansvärt illamående och en sjuklig trötthet gjorde mina dagar till ett helvete rent ut sagt. Dessutom var jag galet stressad mest hela tiden över att jobba heltid samtidigt som vi gjorde massvis med pr inför boksläppet av Vintageparty och påbörjade projektet Vintagefabriken med allt vad det innebar. Roliga saker egentligen så klart! Men det var väldigt, väldigt intensivt och det gjorde det svårt att njuta av det. Ändå hann jag med att dokumentera tulpaner på Formex, vintagefynd på Vintagemässan i Malmö och blommor från releasefesten för Vintageparty.

Precis när det värsta lagt sig slogs världen sönder och blev så sorglig som jag aldrig varit med om innan. Och hela maj månad gick åt till att sörja över att saker och ting inte blev som de skulle blivit för min kära vän och kollega.

12

10

11

9

13

Mellan juni och spetember var saker och ting mer stabila och jag började landa mer i graviditeten, jobben och mig själv. Jag var dessutom i Paris en vecka med min käraste och njöt av eclairs, gröna parker och blomstermarknader. Det var alldeles ljuvligt.

Men tyvärr var foglossningen hemskt jobbig och jag fick bli sjukskriven på heltid från och med juli. En skänk från ovan är vad den ”ledigheten” var. Det kände jag både då och nu. Eftersom jag knappt kunde gå så höll jag mig mestadels hemma och fördrev tiden med att till exempel göra iste, sitta i solen på balkongen, måla skötbord och sy kuddar till den kommande bebisens vagga.

18

Oktober – december har bara präglats av Chaplins ankomst och hur den kastade om hela min värld. På de bästa av sätt. Är nog lite för mycket uppe i den perioden fortfarande för att kunna se på det mer objektivt. Men låt oss säga så här; tiden från och med den 1 oktober 2013 har varit den bästa tiden i hela mitt liv.

translation

Here’s 12 pics from my 2013. Click the translation button to be able to read the text in your language.

Detta inlägg har en kommentar

  1. Nanna januari 5, 2014 Svara

    Vilken fin sammanfattning även om jag kan känna det där jobba också. Vet ju hur trött man kan vara och dåligt man kan må när man är gravid samtidigt som livet rullar på precis som vanligt eller ännu mer. Jag är imponerad av dig! kram och fin start på 2014

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Volang

Volang

Linda driver bloggen Volang där hon gärna skriver om inredning, sin kolonilott, resor och annat som gör livet härligt att leva Hon jobbar med digital kommunikation på organisationen Mentor Sverige och som kreatör och stylist när andan faller på. Kontakt: linda.vfstudio@gmail.com Instagram: @volanglinda

Senaste från Volang

Tågluff till Paris, del 1 – Hamburg och Amsterdam

3 saker som piggar upp i februari

DIY: Julklappsinslagning

Favoritdrink i jul; kall, vit glögg med lingon

Inredningsinspiration från Vårgatan

Inspiration till 40-årsfest

Senaste från lovely life

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Linda driver bloggen Volang där hon gärna skriver om inredning, sin kolonilott, resor och annat som gör livet härligt att leva Hon jobbar med digital kommunikation på organisationen Mentor Sverige och som kreatör och stylist när andan faller på.

Kontakt: linda.vfstudio@gmail.com

Instagram: @volanglinda

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk