I går hängde jag och lille Chaplin hela dagen. Åt glass, gick på stan och lekte i en park. Och så köpte vi blommor på Hötorget. Eucalyptus, ranunkel och så någon gul blomma som jag inte kan namnet på – men som doftar ljuvligt.
När vi kom hem satte vi dem i vatten och Chaplin fick hjälpa till.
Och jag provade hur det kändes att fotografera mot vårt nya köksbord – som jag köpte i fredags av bästa Karoline. Ett över 100 år gammalt, helt underbart, runt klaffbord. Perfekt för vårt lilla kök.
Både den fina saxen och ljusstaken är för övrigt vintagefynd. Den bästa sorten om ni frågar mig. Kannan har jag köpt på Artilleriet Kitchen i Göteborg och den kommer från Broste Copenhagen.
Hoppas ni haft en fin helg!
Some pics from my Saturday which I spent together with my son. We ate ice cream, went to the playground and bought some flowers. And then I took the first pictures on our new (vintage) kitchen table. I really love that table!
Detta inlägg har 2 kommentarer
Åh, vad fint! Vi har en resa bokad sista helgen i maj så de här tipsen tar jag sannerligen med mig:-)
yttersttrivsamt.blogg.se
Pingback: Hejdå 2016: januari - mars - Volang - Volang