Igår hade vi en av mina favoritdagar – än så länge. Vi åkte till Williamsburg, Brooklyn, för att kika in i vintagebutiker och också för att kolla upp en butik med brädspel som David läst om.
Solen sken och vi var peppade till tusen för att upptäcka detta område vi läst så mycket om.
Första stoppet blev Vinnies pizza för lunch. Grymt gott verkligen. Dessutom hade de den coolaste bänken som vi så klart var tvungna att provsitta.
Sen styrde vi stegen mot något ställe som sålde glass enligt Chaplins önskan. Vi passerade tjusiga blommor på vägen.
Och en snygg vägg.
Hamnade också i en grymt välsorterad barnbutik som Mini Jake. Rekommenderas! En hipp designerbutik med ekokläder, leksaker och böcker för bebisar och småbarn. Ännu ett bra tips på samma gata var vintagebutiken Buffalo Exchange där jag provade en prickig klänning – som jag inte köpte vilket jag ångrar nu. Väldigt bra priser och dessutom var allting storleksmärkt vilket är ett stort plus.
En i personalen där tipsade om att gå till Davey’s ice cream för glass.
Klart vi gick dit!
Jag åt den godaste glass jag nånsin ätit. På riktigt. Med smaken Rosemary brown butter.
Chaplin valde choklad med regnbågsströssel och David tog Toast & Jam. Gå hit om ni är i stan!
Efter glasspausen gick vi vidare.
Hamnade i vintagebutiken Junk där de sålde ungefär allt mellan himmel och jord. Gjorde inga fynd dock.
Hej hej.
I Chelsea Garden Center hittade vi en grönskande oas. Kolla alla palettbladen! Har aldrig sett så många olika sorter. Chaplin doppade fötterna i en vattenpöl som bildasts när personalen vattnade blommorna (SÅ varmt idag) och jag kikade runt på allt det fina.
Efter att David kikat i butiken 20 sided store slog vi oss ner på The Lodge för en öl och iste. Jag drack en öl med smak av vattenmelon. Sinnessjukt gott.
Extremt snygg restaurang för övrigt. Hit går vi tillbaka för en middag någon kväll.
På vägen hem stannade vi till i underbara Battery Park.
Chaplin fick springa i fontänen och sen åkte vi färjan hem.
Som sagt – en av mina bästa dagar!
Detta inlägg har 3 kommentarer
W’burg är härligt, :). Har du besökt Red Hook? En av mina favoritområden, med fabriker o varuhus från 1800-talet som byggts om till allt möjligt. Äta key lime pie från Steve’s Key Lime Pie vid Valentino Pier med utsikt mot Frihetsgudinnan, ah. Middag på Hometown Bar-B-Que och en titt på en stor hög med övergivna gamla trollies bakom Fairway Market. Lätt att ta sig dit fr.o.m. denna sommar då NYC Ferry började South Brooklyn-rutten från Pier 11 vid Wall St.
Park Slope har flera vintagebutiker o den där perfekta neighbourhood fiilsen.
Bushwick är fantastiskt! Sjukt fin street art, independent stores, caféer etc. Tummen upp för Bushwick Collective.
Jackson Heights i Queens igen är en av de multikulturellaste neighbourhoodsen i hela landet, maten är fantastisk.
Jag åker själv över om mindre än en vecka med några first timers in tow. Väntar så otroligt på att få visa stadens bästa sidor åt dem! Vi kommer att hållas utanför Midtown så mycket som möjligt.
Ääh, glömde inflika att Red Hook har några av stans bästa lobster joints, :).
Tusen tack! Så roliga tips!!!