Innan sommaren hade jag, Emmy och Lollo en jobbdag på café Krukor och kaffe vid Tekniska Högskolan här i Stockholm.
Ett café vars instagram (@krukorochkaffe) jag följt länge – på grund av att den är så snygg – och som jag sett fram emot att besöka.
Jag blev inte besviken!
Konceptet är att man kan dricka grymt gott kaffe och köpa med sig en krukväxt i samma veva. Eller bara sitta där och njuta av allt det gröna.
Så det gjorde vi!
Beställde in frukost först.
Jobbade lite.
Så fint sällskap. <3
Och stannade kvar för lunch också.
Jag beställde in en supergod chèvresallad med rödbetor och rödlök. Mums.
Krukor och kaffe är ett café som passar utmärkt som #bortakontor med andra ord!
Tycker alltid att det är så mycket härligare att sitta på ett café med ett väl uttänkt koncept/unikt utbud än att gå till någon kedja som Fabrique eller Waynes Coffee. Inte minst för att jag ju vill göra allt för att uppmuntra alla små aktörer där ute att fortsätta med sin grej. Vet ju själv hur det funkar med att vara en liten aktör och hela tiden stå i skuggan av jättar som säljer kläder och inredning (allt för) billigt. En liten parentes bara.
Du hittar café Krukor och kaffe på Valhallavägen 53, 114 22 Stockholm
Öppettider är
Tisdag – Fredag 07:45 – 16:00
Lördag 10:00 – 16:00
I’ve found a new café that I really like. It’s called Pots and coffee and is located in Stockholm. If you like good coffee and a nice environment you will love this!
Detta inlägg har 4 kommentarer
Det är verkligen en liten pärla! Jag bor precis i närheten och håller med dig – gott kaffe också.
Roligt att du varit där!
Det finns något så romantiskt över när folk jobbar på café. Jag tänker alltid att de uträttar stordåd!
Haha vad fint! Ja kanske är det just det vi gör;)