Sedan vi flyttade in i huset har jag känt att stolarna i vår veranda inte riktigt passar. Så snart är det dags att byta ut några. Tanken är att hålla det enhetligt och satsa på mörkbrunt trä eller rotting. Jag funderar på dessa från Sika Design i brun rotting. Klassiska som ger känsla av uterum.
Här är fler av mina favoriter just nu:
I flera år har trånat efter den här karmstolen från Ton i utförande coffe med rottingsits. De är dessutom på rea hos Rum 21 just nu, så kanske ett tecken på att man ska passa på.
Stol av mangoträ och stål från Ellos. Jag har alltid varit svag för möbler i 40-50-talsstil och den här är inget undantag.
Och den här från Gemla som är en dröm att sitta i. Jag och sambon var nära att köpa ett par för några år sedan, pre- barn. Men priset svider, kan inte på något sätt alls motivera ett sådant köp.
Ett riktigt bra budgetalternativ till de ovan är den här bruna i bok från Ellos.