Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
DSC_5608
Bild av What Decorates My Day

What Decorates My Day

En gravid nakenchock

  • januari 3, 2018
  • 12:00 f m
  • Personligt

2017. Året när vi blev fyra. När vår familj blev komplett. Så här snabbt har jag nog aldrig förr rivit av ett år. Så otroligt innehållsrikt. Skratt och tårar. Sömnlösa nätter och soliga sommardagar. Tjock och smal. Upplevt lycka för helt liv. Att se kärleken mellan mina två små barn är något av det finaste jag varit med om.

Tänk att det var vår glada, temperamentsfulla lille Alexander som låg där i tjocka magen som allra bästa Malin förevigade dagen innan jag blev inlagd på sjukhuset.

DSC 3890 En gravid nakenchock DSC 4131 En gravid nakenchock DSC 4149 En gravid nakenchock DSC 4150 En gravid nakenchockDSC 4192 En gravid nakenchockDSC 4093 En gravid nakenchock

Nio månader mellan bilden ovan och bilden nedan. Känns både overkligt och så självklart. Overkligt för att det var så självklart att det var han som låg och mös där i magen. Inte den lilla tjejen som jag trodde. Nej, min lille knubbsälspralin Alexander (nop, det finns ingen hejd på mina smeknamn för honom).

C4F00DDC BDCE 4BAA 91E7 E662F52CA6EC 677x900 e1514731579943 En gravid nakenchock9A36E983 D0AD 4B8A 8278 C1EC884F4336 677x900 e1514731499857 En gravid nakenchock56084DE7 1381 4D0A BBD5 3A41638BE014 613x900 e1514731525799 En gravid nakenchock94161CA9 DF9B 44E9 8877 9FD216F92CA6 677x900 e1514731562493 En gravid nakenchockEE12B2F5 3F37 4AD3 B20E 07C5FFC22ABE 677x900 e1514731980547 En gravid nakenchock

Älskar så jag spricker och bara längtar efter att få lära känna honom. Mer och mer för varje dag. I hela mitt liv.

De sista bilderna är tagna av mig.

Detta inlägg har en kommentar

  1. Ida januari 5, 2018 Svara

    Så fina bilder och så fint skrivet Emma❤️

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av What Decorates My Day

What Decorates My Day

Emma Johansson, det är jag som ligger bakom Instagramkontot @whatdecoratesmyday. Jag frilansar som skribent, fotograf och influencer, där det främst kretsar kring inredning. Grundare av Livsjournalen. Bor i centrala Stockholm med sambo och mina två små hjärtegryn. Boka mig för uppdrag eller samarbete? Gör ni bäst på whatdecoratesmyday@gmail.com. Foto: Elin Kero

Senaste från What Decorates My Day

Dags att ta farväl

Sänggavel, auktionsfynd och nya tapeter

Årets sista blommor – klockrankan

Årets stora julinspirationsinlägg

Allt kakel du kan drömma om

När hösten kom till stan

Senaste från lovely life

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Emma Johansson, det är jag som ligger bakom Instagramkontot @whatdecoratesmyday. Jag frilansar som skribent, fotograf och influencer, där det främst kretsar kring inredning. Grundare av Livsjournalen. Bor i centrala Stockholm med sambo och mina två små hjärtegryn. Boka mig för uppdrag eller samarbete? Gör ni bäst på whatdecoratesmyday@gmail.com.

Foto: Elin Kero

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk