Den här torsdagen började vi på bästa sätt – på Vallby Friluftsmuseum med två pigga 1,5-åringar. Vi har ju skrivit om den här platsen tidigare, och har ni vägarna förbi Västerås så borde ni verkligen besöka den här oasen. Speciellt om ni har barn. Här kan man både titta på djur, fika och leka i en helt fantastisk miljö bara ett stenkast från centrum.
Vi vet att alla skriver om vädret just nu, men helt galet att det fortfarande är så varmt.
Men hösten börjar sakta men säkert göra sig påmind.
Vid torget finns det ett lekhus där barnen kan laga mat, leka skola och klä ut sig. Något som passar de flesta åldrar. Här lekte vi på ett tag tills de två vuxna i sällskapet började längta lite väl mycket efter det där morgonkaffet.
Några obligatoriska stopp på väg mot fikat.
Vissa drack kaffe i farten och andra var på upptäcktsfärd. <3
Fruktstund är ett måste på utflykt!
I ett grönsaksland hittade vi grönkål.
Under dagen kom det fram ett gäng pensionärer och frågade om Otto och Algot var syskon. Vi skrattade lite åt det eftersom de inte är det minsta lika, men inser nu när vi ser den här bilden att de kanske inte gick så mycket på utseende utan mer på deras nya vagnar. Gölligt va?! Men mer om dem nästa vecka.
I området finns det också några små pittoreska butiker och hantverkare med sina ateljéer. Ja ni ser och hör ju själva vilket härligt ställe det här är.