Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning
        • Sommarminnen från några dagar på Tibble gamla skola

          DIY: så målar du ett element

          Inspiration till midsommardukningen

          Hemma hos Maria Wiig aka @dailymanifesto

  • Inspiration
        • DIY med Linda & Louise: Girlang av kottar till julgranen

          I välsignat tillstånd

          Torka renfana

          DIY- Midsommarkrans

  • Resor
        • Semester längst Sveriges östra kust

          Romantisk Weekend i Sigtuna

          Lovely Life Besöker Sigtuna

          24h i Skuleskogen

  • Blommor
        • Om en längtan

          En berättelse Del IIII – Den stora resan

          En berättelse Del III – Ljuset i tunneln

          En berättelse Del II – Domen

  • Recept
        • Världens godaste äppelpaj (med mycket knaprig smuldeg på toppen)

          Inspiration till dukningen på kräftskivan och 3 goda recept

          Recept på köttfärsbiffarna som gav mig cravings

          Recept på sega daimkakor

  • Barn
        • Vårt gröna sovrum

          Namngivningsfest för Selma i septembersol

          Roadtrip Astrid Lindgrens Värld och Österlen

          Välkommen till Sigtuna – pärlan för hela familjen

  • Bloggar
  • Om oss
  • HEM
  • Inredning
  • Inspiration
  • Resor
  • Blommor
  • Recept
  • Barn
  • Bloggar
  • Om oss
Meny
  • HEM
  • Inredning
  • Inspiration
  • Resor
  • Blommor
  • Recept
  • Barn
  • Bloggar
  • Om oss
Meeting Pernilla by Babes in Boyland
Babes in Boyland

Babes in Boyland

Kreativa möten: Pernilla Jansson

  • oktober 3, 2016
  • 12:00 f m
  • Kids, Kreativa möten, Life

Så nu är vi äntligen igång med våra Kreativa möten igen. Något vi kommer fortsätta med i höst. För några veckor sen satte vi oss i bilen och körde till andra sidan stan för att hälsa på hemma hos Pernilla Jansson och hennes familj. Vi har följt Pernilla länge på Instagram och framför allt deras inspirerande renovering av huset. Så roligt att vi bor i samma stad också! Väl på plats blev vi bjudna på fika och fick även träffa hennes fina familj. En väldigt mysig förmiddag.Meeting Pernilla by Babes in Boyland

Kort om Pernilla Jansson
Yrke: Inredare Ikea, bloggare
Bor: Västerås
Familj: Sambon Gustav, Flora 3, August 10 mån
Blogg: plazainterior.se
Instagram: @pernillaplazainterior

Meeting Pernilla by Babes in BoylandMeeting Pernilla by Babes in Boyland

Meeting Pernilla by Babes in BoylandNi har ju inte bott i ert hus jättelänge. Berätta om varför valet föll på det här huset. Vad var det ni föll för?
Vi föll för området, den stora mysiga trädgården och så såg vi potential i huset, charmen fans där gömd, det vara bara det att nu var det upp till oss att leta reda på den igen.Meeting Pernilla by Babes in Boyland

Meeting Pernilla by Babes in Boyland

Berätta lite om er renovering. Vad har ni lärt er under vägen?
OJ, vilken renoveringsresa. Det gick egentligen väldigt bra och väldigt snabbt allting så länge vi bara hade Flora. Vi var snabba och hade alltid penseln inlindad i en platspåse, så fort hon somnade i sin vagn på tomten målade vi, eller slipade. Gustav sågade, slipade alla golv och isolerade väggar. Köket som jag kommer till lite senare var den största pärsen i renoveringen. Jag diskade i källaren i 3 månader och lagade mat på en kokplatta på altanen. Allt detta med en 1,5 åring i hasorna. Samtidigt var vi så rädda att missa tid med Flora att vi hellre jobbade sena kvällar. Jag målade lister med ett glas vin i fönsterkarmen den första sommaren i huset. Med två barn blev det svårare.
Meeting Pernilla by Babes in BoylandMeeting Pernilla by Babes in BoylandMeeting Pernilla by Babes in Boyland

Några renoveringstips?
Måla så länge du har färg kvar på penseln, haha, nej men för vår del är jag så glad att vi fick så mycket gjort i början. Drivet var starkare, samtidigt är det dumt att hetsa fram och inte tänka igenom sina val. Jag är ganska impulsiv sedan barnen kom, Gustav tycker jag är på gränsen till hetsig, effektiv kallar jag mig själv. Vi ångrar att vi inte lagt golvvärme på något ställe, annars tycker jag vi fattat bra beslut. Men att lägga upp en tidsplan tycker jag är smart, det är inte kul att vara utan kök på obestämd tid till exempel. Ha med kontakt med elektriker med mera i planeringen. Och skapa en moodboard, så ni får en gemensam målbild.Meeting Pernilla by Babes in Boyland Meeting Pernilla by Babes in BoylandVad har du för tips för att skapa ett personligt hem?
Ha några favoritsaker, som du älskar, låt dom få kosta en slant eller inget alls. Det spelar ingen roll, bara det är du, byt inte ut dom efter trender. Ge inte upp, måla om, tapetsera om och byt textilier, du kommer känna när du hittat rätt. Inspireras av andra men kopiera inte. Var noga med belysningen, använd dimmer på så många platser som möjligt, det skapar verkligen en god stämning. Meeting Pernilla by Babes in BoylandMeeting Pernilla by Babes in Boyland Meeting Pernilla by Babes in BoylandVad har du för tips när det kommer till att inreda ett barnrum?
Ställ dig på knä när du inreder ett barnrum, då hamnar du ungefär i ditt barns nivå. Häng tavlorna så att barnen kan se dom, så att dom kommer åt sakerna på hyllan och så vidare. Se till att det blir lättstädat, bra förvaring, lådor där barnen själva kan plocka undan efter sig. Håll ihop färgskalorna, i ett barnrum blir det cirkus ändå när alla färggranna plastleksaker plockas fram. I början fick Flora skallror i trä, men visst har dom skrikiga leksaksormarna hittat in även här. Det är verkligheten och så ska det självklart få vara. Har du flera barnrum? Försök då att skapa olika aktiviteter i rummen, inne hos Flora “lagar man mat och fikar”, August fick “mys och bokhörnan”, så kan dom springa fritt mellan rummen.Meeting Pernilla by Babes in BoylandMeeting Pernilla by Babes in Boyland Meeting Pernilla by Babes in Boyland Meeting Pernilla by Babes in BoylandVilket är ditt favoritrum i huset? Varför?
Köket, kanske för att det ligger mest själ i det. Vi jobbade så hårt och blev väldigt nöjda. Det är stort och rymligt, bra belysning, vi ser ut åt alla håll och det är helt enkelt här “vardagen händer”.Meeting Pernilla by Babes in BoylandMeeting Pernilla by Babes in BoylandMeeting Pernilla by Babes in Boyland

Har du några favoritbutiker när det kommer till inredning och mode?
Jag handlar mycket kläder på H&M TREND och Zara. I inredningsväg måste jag verkligen skicka Artilleriet upp i toppen, även om jag inte alltid handlar där så blir jag inspirerad. Och så faller jag ofta för små butiker med ekologiska doftljus, handkräm med mera, det är något som väcker ha begär hos mig. På kvällen har jag alltid ett doftljus tänt.Meeting Pernilla by Babes in BoylandMeeting Pernilla by Babes in Boyland Meeting Pernilla by Babes in Boyland

Berätta lite om ditt jobb?
Jag inreder rummen på Ikea, det var mitt drömjobb när jag var liten och det är faktiskt fortfarande ett drömjobb på många vis. Det är utmanande att helt lägga bort sin egen smak och skapa så många olika stilar och lösningar, allt för att alla ska hitta något som faller dom i smaken. När jag inreder ett rum har jag bestämt vem som bor där redan innan, vad dom gillar att göra, hur gamla dom är och så vidare, det finns en tydlig historia kring varje rum på Ikea. Sedan Instagrammar jag och bloggar för Plaza Interiör.Meeting Pernilla by Babes in BoylandMeeting Pernilla by Babes in BoylandVar hämtar du inspiration?
Just nu, Pinterest. Det är så lättillgängligt och bra tycker jag. Men jag försöker gräva i historien också, jag älskar att titta i gamla fotoalbum från när mormor och morfar var gamla till exempel. Flora tittar på Astrid Lindgrens filmer, Pippis hus – bara spana in Villevillerkulla.Meeting Pernilla by Babes in BoylandMeeting Pernilla by Babes in Boyland Meeting Pernilla by Babes in BoylandFavoritsidor på nätet eller Instagramkonton du vill tipsa om?
Jag läser Blondinbellas blogg, jag har nästan nyss hittat tillbaka till den, hon är otroligt driven och cool tycker jag. Och så läser jag några bloggar från sängen om kvällen ibland. Planerar att börja följa någon matblogg. På Instagram gillar jag bland annat @elinmnord, jag känner inte Elin, men inspireras alltid. Hon har stil rakt igenom. Ni måste titta på hennes nya kök!Meeting Pernilla by Babes in Boyland

Meeting Pernilla by Babes in BoylandVad äter du helst?
Tapas av alla dess slag. Det är det mysigaste jag vet att sitta och plocka. Till lunch, sushi eller en sallad.

Vad gör du en ledig dag?
Hänger med familjen och skålar i kaffe med min kära sambo.Meeting Pernilla by Babes in Boyland

Meeting Pernilla by Babes in BoylandNär är du som mest kreativ? Vad gör du helst då?
När jag får en stund för mig själv. Målar, syr, planterar om blommor, gärna med en vän i headsetet.Meeting Pernilla by Babes in Boyland

Vad drömmer du om just nu?
En weekend någonstans med Gustav, jag älskar att resa! Vi reste mycket innan barnen och planerar att göra det så fort dom bara blir lite större. Och så drömmer jag om att ta in ett gäng hantverkare som gör om vårt badrum en dag när jag är på jobbet (en dröm sa ni va?).

Tack snälla Pernilla för att vi fick hälsa på!

0

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Babes in Boyland

Babes in Boyland

En kreativ duo från Sverige, bestående av stylisten Nathalie Myrberg och fotografen Matilda Hildingsson. Naturen, hållbarhet och slow living ligger i fokus i duons melankoliska och poetiska uttryck. Kontakt: info@babesinboyland.se Instagram: @babes_in_boyland Hemsida: Babes in boyland Numera hittar ni bloggen Babes in Boyland hos Northern Sisters

    En kreativ duo från Sverige, bestående av stylisten Nathalie Myrberg och fotografen Matilda Hildingsson. Naturen, hållbarhet och slow living ligger i fokus i duons melankoliska och poetiska uttryck.

    Kontakt: info@babesinboyland.se
    Instagram: @babes_in_boyland
    Hemsida: Babes in boyland

    Numera hittar ni bloggen Babes in Boyland hos Northern Sisters

    MER FRÅN DEN HÄR BLOGGEN

    • Babes in Boyland by Mokkasin
      Nya tider!
      November 12, 2017
    • Pasta by Babes in Boyland
      One pot pasta med svampbollar
      November 10, 2017
    • Babes in Boyland - Garland by Mokkasin
      En vacker gåva
      November 9, 2017
    • Babes in Boyland - Winter Workshop and Retreat
      Winter workshop and retreat
      November 8, 2017
    • Autumn kitchen by Babes in Boyland
      Livet runt kranen
      November 8, 2017
    • Babes in Boyland Workshop and Retreat, Gotland
      Workshop på Gotland – Del 2
      November 6, 2017
    • Babes in Boyland workshop and retreat
      Workshop på Gotland – Del 1
      October 31, 2017
    • Gotland by Babes in Boyland
      Lugnet före stormen
      October 29, 2017
    • For Good Luck by Babes in Boyland
      FGL Store
      October 19, 2017
    • Move with ease by Babes in Boyland
      Kreativt möte: Olivia Berggren
      October 16, 2017
    • Crisp bread by Babes in Boyland
      Glutenfritt fröknäcke
      October 13, 2017
    • Babes_in_Boyland-Sandberg_brevpapper
      Brevpapper och höstkrans
      October 12, 2017
    • Sandra Murholt by Babes in Boyland
      Kreativt möte: Sandra Murholt
      October 9, 2017
    • Mellis i frysen och ett fredagsrecept
      October 6, 2017
    • by Babes in Boyland
      Vårlökar och renoveringstankar
      October 4, 2017

    Arkiv

    Senaste kommentarer

    • När Blommar Körsbärsträden I Göteborg? - 2023, Städer info om Om de fluffiga, rosa träden
    • Era pro om Bröllopslokaler runt Stockholm
    • Madelen om Sköna Söndag
    • Viktoria Holmgren om Den platsbyggda garderoben
    • Anna om Den platsbyggda garderoben

    Arkiv

    • januari 2023
    • december 2022
    • november 2022
    • oktober 2022
    • september 2022
    • augusti 2022
    • juli 2022
    • juni 2022
    • maj 2022
    • april 2022
    • mars 2022
    • februari 2022
    • januari 2022
    • december 2021
    • november 2021
    • oktober 2021
    • september 2021
    • augusti 2021
    • juli 2021
    • juni 2021
    • maj 2021
    • april 2021
    • mars 2021
    • februari 2021
    • januari 2021
    • december 2020
    • november 2020
    • oktober 2020
    • september 2020
    • augusti 2020
    • juli 2020
    • juni 2020
    • maj 2020
    • april 2020
    • mars 2020
    • februari 2020
    • januari 2020
    • december 2019
    • november 2019
    • oktober 2019
    • september 2019
    • augusti 2019
    • juli 2019
    • juni 2019
    • maj 2019
    • april 2019
    • mars 2019
    • februari 2019
    • januari 2019
    • december 2018
    • november 2018
    • oktober 2018
    • september 2018
    • augusti 2018
    • juli 2018
    • juni 2018
    • maj 2018
    • april 2018
    • mars 2018
    • februari 2018
    • januari 2018
    • december 2017
    • november 2017
    • oktober 2017
    • september 2017
    • augusti 2017
    • juli 2017
    • juni 2017
    • maj 2017
    • april 2017
    • mars 2017
    • februari 2017
    • januari 2017
    • december 2016
    • november 2016
    • oktober 2016
    • september 2016
    • augusti 2016
    • juli 2016
    • juni 2016
    • maj 2016
    • april 2016
    • mars 2016
    • februari 2016
    • januari 2016
    • december 2015
    • november 2015
    • oktober 2015
    • september 2015
    • augusti 2015
    • juli 2015
    • juni 2015
    • maj 2015
    • april 2015
    • mars 2015
    • februari 2015
    • januari 2015
    • december 2014
    • november 2014
    • oktober 2014
    • september 2014
    • augusti 2014
    • juli 2014
    • juni 2014
    • maj 2014
    • april 2014
    • mars 2014
    • februari 2014
    • januari 2014
    • december 2013
    • november 2013
    • oktober 2013
    • september 2013
    • augusti 2013
    • juli 2013
    • juni 2013
    • maj 2013
    • april 2013
    • mars 2013
    • februari 2013
    • januari 2013
    • december 2012
    • november 2012
    • oktober 2012
    • september 2012
    • augusti 2012
    • juli 2012
    • juni 2012
    • maj 2012
    • april 2012
    • mars 2012
    • februari 2012
    • januari 2012
    • december 2011
    • november 2011
    • oktober 2011
    • september 2011
    • augusti 2011
    • juli 2011
    • juni 2011
    • maj 2011
    • april 2011
    • mars 2011
    • februari 2011
    • januari 2011
    • december 2010
    • november 2010
    • oktober 2010
    • september 2010
    • augusti 2010
    • juli 2010
    • juni 2010
    • maj 2010
    • april 2010
    • mars 2010
    • februari 2010
    • januari 2010
    • december 2009
    • november 2009
    • oktober 2009
    • september 2009
    • augusti 2009
    • juli 2009
    • juni 2009
    • maj 2009
    • april 2009
    • mars 2009
    • februari 2009
    • januari 2009
    • december 2008
    • november 2008
    • oktober 2008
    • september 2008
    • augusti 2008
    • juli 2008
    • januari 2001

    Kategorier

    • ÄTA
    • Återvinning
    • Autumn
    • Barn
    • Barn
    • Blommor
    • Blommor och trädgård
    • Böcker
    • Böcker
    • Bröllop
    • Bröllop
    • Buketter
    • Café & restaurang
    • Den fjärde trimestern
    • DIY
    • DIY
    • DIY
    • Dukning
    • Editorial
    • Familj och vänner
    • Food
    • Föräldraskap
    • Foto
    • HÅLLBARHET
    • Hannes tankar
    • Hem
    • Hemma
    • hemma hos
    • Hemma hos
    • Hemma hos – Reportage
    • Hemma hos mig.
    • Hemma hos oss
    • I Sverige
    • I världen
    • Inredning
    • Inredning
    • Inredning
    • Inredning
    • Inredning – arbetsplats
    • Inredning – badrum
    • Inredning – barnrum
    • Inredning – belysning
    • Inredning – Färgkulörer
    • Inredning – fritidshus
    • Inredning – hall
    • Inredning – kök
    • Inredning – sovrum
    • Inredning – vardagsrum
    • Inredning – allmänt
    • Inredning – barnrum
    • Inredning – kök
    • Inredning – sovrum
    • Inredning – vardagsrum
    • Inredning & Inspiration
    • Inspiration
    • Inspiration
    • Instagram
    • Instagram
    • instagram love
    • Johannas personliga
    • Johannas val
    • Joncha
    • Jönköping
    • Jotun
    • Jul
    • Julklappar
    • julklappstips
    • kalas
    • KALASPRESENT
    • Kärlek
    • KATRINEHOLM
    • kid fashion
    • Kids
    • Kimono
    • Klädåtervinning
    • Kläder
    • Kläder
    • kläder barn
    • kläder vuxen
    • Klimatsmart
    • kök
    • Kolonilott
    • Konst
    • Köpenhamn
    • köpenhamn
    • Kreativa möten
    • Kreativa möten
    • Krönika
    • kuddar
    • lace
    • lampor
    • Lately
    • Le kiosk
    • letar efter hem att fotografera
    • Life
    • Life lately
    • Lilling Cottage bok
    • Lisbon
    • Lissabon
    • Listor
    • LITE SPRIDDA SKURAR OM SÅDANT…
    • litteratur
    • LITTLE CUTE MOKKASIN FACEBOOK
    • LIV OUTFIT
    • Livet
    • Livet
    • Livet Hemma IKEA
    • LL Favoriter
    • London
    • LookBook
    • Lookbook
    • Loppis
    • Loppis
    • loppisfynd
    • Lotta Agaton – inspirationskurs
    • love
    • Lovely Honda life
    • Lovely Life
    • Lovely reportage
    • Måla
    • Mallorca
    • Malmö
    • Malta
    • Månadens bukett
    • månadens lista
    • Mässor
    • Mat
    • Mat & bak
    • MATKOLLEKTIVET
    • MATTIPS
    • mattor
    • Mes Dames
    • Mes Demoiselles
    • Mia vill ha
    • Mias vänner
    • Min fredagsbukett
    • Min Göteborgsguide
    • min inspiration
    • min vecka
    • mina hönor
    • Mina jobb
    • minnen
    • mitt första inlägg
    • mitt hem
    • Mix
    • Mode
    • Modejobb
    • Moderskap
    • modetips
    • MOKKASIN
    • MOKKASIN FÖR ZARA
    • Mood board
    • Moodboard
    • Mr Perswall
    • museum
    • music
    • Music of the week
    • music tips
    • music video
    • Musik
    • my family
    • My first photos
    • my style
    • NÄTTIDNINGAR
    • Natur
    • New Year
    • New Year's Resolution
    • NEW YORK
    • New York
    • Njuta livet
    • Nordsjö Färg
    • NORRDAL
    • Nostalgi.
    • Nyheter
    • NYTT PÅ MOKKASIN
    • observations
    • Odd Lovin'
    • Odd Lovin'
    • ODLA
    • OFRIVILLIG BARNLÖSHET
    • Okategoriserade
    • öliv
    • Om barn
    • Om Mia
    • om mig
    • OM SÅ FINT JAG VILL
    • on the road
    • onsdagsboken
    • Önskelista
    • orangeri
    • Österlen
    • Österlen tips
    • Our book "Feelings of Imperfection"
    • our renovation
    • OUR WEEKEND DIARY
    • outfit
    • Outfits
    • Övrigt
    • Paris
    • Paris
    • Paris tips
    • Påsk
    • PERRONGEN
    • Personal
    • Personer
    • Personligt
    • photobooth
    • photographer
    • Photography
    • Photos
    • photoshoot
    • pinterest
    • Plants
    • platser som stannar kvar
    • playlist
    • Playlists
    • Poesi
    • poraroid
    • Porslin
    • Portfolie
    • Portrait
    • portraits
    • PORTRÄTT
    • Portugal
    • Prague
    • pregnancy
    • PRESENT FÖR DE MINSTA
    • PRESENT FÖR DE STÖRRE BARNEN
    • presenter
    • press
    • Pressklipp
    • pressvecka
    • Product Love
    • projekt
    • PUBLICERAT
    • Pyssel
    • questions & answers
    • Quotes
    • RÄDDANDET AV DJULÖ SKOLA
    • RECEPT
    • Recept
    • Recipe
    • recipes
    • reklamjobb
    • Renovera
    • Renovering
    • Renovering
    • Reportage
    • resa
    • Reseguider
    • Resor
    • Restaurang & Café
    • Restaurangtips
    • roadtrip
    • Rom
    • Rum
    • samarbete/sponsrat inlägg
    • samarbeten
    • Sandberg
    • Sandberg wallpaper
    • Second Hand
    • selfportrait
    • Shop
    • Shoppa Klimatsmart
    • Shoppingtips
    • sister
    • skogen
    • Sköna Hem
    • Skönhet
    • skor
    • SMÅ PRESENTER
    • Smycken
    • Sommar
    • sommarhem
    • sommarhus
    • Sonny Lou May
    • SÖRMLAND
    • sovrum
    • Spotify list
    • Spring
    • Stil
    • still life
    • stilleben
    • Stockholm Furniture & Light Fair
    • Stockholm.
    • stolar
    • STORA HAVET
    • Studio
    • Studio 47
    • Studio Kvarteret
    • Styling
    • Styling
    • Styling – Tuva Minna Linn
    • styling by me
    • Stylingtips
    • stylist Anna Björkman
    • stylist Emma Wallmén
    • Stylist Filippa Malmberg
    • Stylist Sara Forsberg
    • Summer
    • summer
    • sunshine
    • Sweets
    • SYLVIE agency
    • TABLE STORIES
    • Tankar
    • Tant Johannas Göteborgsguide
    • Tapet
    • tapeter
    • tävling
    • Tbilisi
    • Text – Tuva Minna Linn
    • Texter
    • THAILAND
    • The croft
    • the sea
    • The seasons
    • THE SKETCHBOOK PROJEKT
    • thoughts
    • Ticking stripes
    • tid
    • tidlöst
    • TIDNINGAR
    • Tidningen Lantliv
    • till salu
    • Tips
    • Tisdagstips
    • Torpet
    • Trädgård
    • Trädgård
    • trädgård
    • Trädgård & blommor
    • travel
    • True Blue
    • Uncategorized
    • Under the almond tree
    • Uppdukat
    • Urban Outfitters
    • uteliv
    • Utflykter
    • Utflykter & resor
    • Utflykter på ön
    • Utställning
    • Vackra platser.
    • Vad jag har på mig.
    • Vänner
    • Vänskap
    • vår
    • Varberg
    • Vardag
    • vardagsliv
    • VARDAGSLYX
    • vårt hem
    • vårt ställe vid havet
    • VARUMÄRKEN I AFFÄREN
    • växthus
    • växthuset
    • veckans drömhem
    • Veckans hållbara
    • Veckans krukväxt
    • Viktiga saker.
    • vill ha
    • Vintage
    • vintage clothes
    • vintage furnitures
    • Vintagefabriken
    • Vintageparty
    • vinter
    • Visningar
    • Vogue
    • Volang på Instagram
    • Volang tipsar
    • Volang-Lindas personliga
    • wedding
    • Weekend
    • Weekly mix
    • western
    • william morris
    • Winter
    • wishlist
    • Work
    • working space
    • Zizustadt
    • Zlatan