Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Blommor

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Solnedgång basteviken på Koster
Bild av Leonor Juhl Kristiansson

Leonor Juhl Kristiansson

Kärleken till Koster

  • juli 19, 2023
  • 3:24 e m
  • I Sverige, Inspiration, resa

IMG 5257 2 2 Kärleken till Koster

Just hemkommen igen efter fyra härliga veckor till havs. Vi tog båten upp till ett blåsigt Klädesholmen, vidare till pittoreska Gullholmen och firade midsommar och till sist nådde vi vår slutdestination, Nord-Koster. I förordet av min bok ” Inred med färg” så skriver jag:

Jag minns min barndoms somrar på ön Nordkoster. Nordkoster är en liten och karg ö, en västkustidyll där min pappa växte upp. Det var en brokig men ganska spännande skara till familj som steg av båten på Västra bryggan första veckan i juni varje år. En bohemisk mamma med virkad hätta på huvudet och en bartenderpappa med en cigg i ena mungipan. Vi var tre barn, två vackert bruna från Pakistan och så jag, en fräknig lintott. Entouraget bestod även av fyra katter, tre placerade i kattkorg medan katten Jesper, med en stump till svans, satt placerad likt en sjörövarpapegoja på min pappas axel. En svartvit tv, en radio och packning i stora koffertar hade vi också med oss. Så pass mycket packning att vi fick köra flera vändor med flakmoppen.Jag minns särskilt den där allra första dagen på Koster, då vi alltid sparkade av oss skorna och sprang barfota till Miltons äng. Där på ängen plockade vi vilda ängsblommor: blodnäva, smörblommor, röllika och strandtrift. Vackra och vilda sommarblommor i färgstarka kulörer som skulle pryda matbordet i köket. Våra skor packades ner i resväskan och vi såg inte röken av dem förrän tio veckor senare när vi tog båten hem till Göteborg igen.

IMG 5695 Kärleken till Koster
Min bror och jag, på Koster. Josefs lilla skugga kallades jag. Han visade mig världen och lärde mig livsavgörande saker som ex klippa tånaglarna själv, tvätta håret över badkarskanten, plocka blommor utan att dra upp rötterna, hur man flyger drake, hur man tvättar kläder med mycket sköljmedel och hur man gör den godaste potatisgratängen. Josef är idag en ängel vid min mammas sida men om jag blundar riktigt hårt och lyssnar så kan jag höra hur han säger mästrande till mig medans jag lagar mat:

– Mer grädde, mycket mer grädde och sen en klick smör, ingen god sås utan smör.

IMG 5444 2 Kärleken till Koster

LITE OM NORD-KOSTER

Nord är den lite vildare sidan av Kosteröarna. Stora skummande vågor, vidsträckta fält med klappersten, isräfflor i berget, böljande ljunghedar och vackra badplatser. Nordkoster är Sveriges västligaste utpost och ett mecka för naturintresserade. Släta klippor, salt vatten, krabbfiske, kajakpaddling och skaldjursmiddagar, vad mer kan man önska!

IMG 5336 Kärleken till Koster
Förrätt på båten innan kräftorna

IMG 5341 Kärleken till Koster

Naturälskare har alltid strömmat till Nordkoster, och möjligtvis har ön som naturturistmetropol fått ytterligare en skjuts av att Kosterhavet är en marin nationalpark. Nationalparken invigdes under pompa och ståt av kungen för ett par år sedan och är den första i Sverige som skyddar natur under havsytan.

IMG 5694 Kärleken till Koster

Landskapet är så otroligt vackert här, med karga klippor, vindpinade gröna träd och härliga sandstränder. Jag känner en sådan kärlek till Nord-Koster, dels för allt det vackra och för fina vänner där men också pga alla minnen jag har därifrån. Det finns ingen plats på jorden där jag känner mig så nära min mamma så som på Koster, därför är det också extra tufft att lämna ön varje sommar.

IMG 4904 Kärleken till Koster

Nu är vi hemma igen och det är skönt det också, hemma hos våra älskade katter Tusse och Simba och till en grönskande trädgård. Nu ska rabatterna rensas, kläderna ska tvättas och katterna ska få enormt mycket kärlek och gos. Semestern är inte över och inte sommaren den heller, även om det känns som man nästan blåser bort.

Kram, Leonor

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Leonor Juhl Kristiansson

Leonor Juhl Kristiansson

Leonor Juhl, alias Fröken Turkos är inredaren, fotografen, konstnären och författaren som via sin populära instagramkanal @frokenturkos inspirerar människor att inreda mer färgstarkt och personligt. Vi har även sett Leonor och hennes hem i SVT:s populära program "Vem bor här”. Hon har tidigare kommit ut med boken Inred med färg – så skapar du ett unikt och personligt hem och den senaste heter ” Inred Ute - så skapar du magiska uteplatser”. Här på bloggen delar Leonor med sig av sitt färgglada hem och trädgård, om mat och recept och mycket annat njutbart. Leonor bor med två barn, man och två katter i ett gammalt trähus utanför Göteborg. Hör av er till Leonor på leonor@frokenturkos.se gällande samarbeten

Senaste från Leonor Juhl Kristiansson

Söta små pumpabröd till Halloween

Att inreda ett tonårsrum

Friterade sushi munsbitar med lax och avokado

Trädgårdar, god ekologisk mat och vackra ting – en unik trädgårdsresa i Skaraborg

Kastanjestaket till köksträdgården

Att anlägga en köksträdgård

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

Leonor Juhl, alias Fröken Turkos är inredaren, fotografen, konstnären och författaren som via sin populära instagramkanal @frokenturkos inspirerar människor att inreda mer färgstarkt och personligt. Vi har även sett Leonor och hennes hem i SVT:s populära program "Vem bor här”. Hon har tidigare kommit ut med boken Inred med färg – så skapar du ett unikt och personligt hem och den senaste heter ” Inred Ute - så skapar du magiska uteplatser”.

Här på bloggen delar Leonor med sig av sitt färgglada hem och trädgård, om mat och recept och mycket annat njutbart. Leonor bor med två barn, man och två katter i ett gammalt trähus utanför Göteborg.

Hör av er till Leonor på leonor@frokenturkos.se gällande samarbeten

Senaste kommentarer

  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar