Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Tips inför en dag på Disneyland Paris

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Katrin Baath_Spira behind the scenes-08442
Bild av Katrin Bååth

Katrin Bååth

Bakom kulisserna på Kulturhuset Spira.

  • december 22, 2021
  • 1:49 e m
  • I Sverige, Inspiration

En härligt novemberförmiddag i höstas fick jag den stora äran att kika in några timmar bakom kulisserna på Kulturhuset Spira här i Jönköping. Något jag har velat göra i många år.

När jag var där spelades föreställningen She Loves me för fullt och jag fick bland annat kika in i perukmakeriet. Herrejisses vilket hantverk som ligger bakom allt, varje dag, varje uppsättning, varje föreställning.

Här sätts hårstrån fast lite i taget för att skapa peruker till en kommande föreställning. Alltid äkta hår som varsamt tas om hand och blir makalösa peruker. Efter varje föreställning ska de sedan kammas, tvättas och fixas.

Nina W-Larsson är maskör, här visar hon oss runt i de delar där allt kring hår, make up och masker sker.

Efter mask, peruker, smink och hår fick jag kika in hos Embla Björck som är attributmakare. Kvinnan som löser det mesta. Här står hon och fixar belysning till en mantel som en skådespelare ska ha framöver.

Kolla allt härligt ögonen fastnar på i rekvisita- och klädförråden…

Skor i masssssor, i färg, stil och storleksordning hylla upp och hylla ner.

Jag fick också tjuvtitta på tillverkningen av kostymer till kommande uppsättning av Cyrano som spelas framöver. Blir så sjukt imponerad av alla detaljer i allt från skisserna till sömnaden.

Det är här magin händer och alla skisser får liv och blir till olika typer av kostymer. Här ser ni sömmerskan Mariell Gabrinski i sömnadsstudion.

Här monteras ljusslingan på manteln av Alona Andersson som är kostymtekniker.

Manteln börjar bli klar.

Meningen var att bakom-kulisserna-tjuvitten skulle avslutas med att jag skulle se föreställningen She Loves me med en vän. Men efter två försök, en sen avbokning pga sjukdom och två besök till akuten i min familj hann den tyvärr sluta gå. Det fina med Spira är ju som tur är att de alltid har något annat härligt på gång, så det får bli en föreställning i vår istället.

Hela Spiras program och allt härligt som händer hittar ni på smot.se

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Katrin Bååth

Katrin Bååth

Jag heter Katrin Bååth och frilansar som creative director/art director & stylist. Det allra bästa jag vet är att resa, plåta, styla, bygga varumärken och skapa event. Och hänga med min lilla familj förstås. Kontakt katrinb@katrinb.se  |  Instagram @katrinbaath  |  Min portfolio hittar ni på katrinbaath.se

Senaste från Katrin Bååth

Styling av boho-bröllop

En natt på Trakt Forest Hotel.

Afternoon Tea i min Ateljé.

Trädgårdsresa i Skaraborg.

Katrin Bååth x We B Tea.

Lindner/Bååth vår nya podcast.

Senaste från lovely life

Barn
Linnea

Tips inför en dag på Disneyland Paris

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

ÄTA
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Jag heter Katrin Bååth och frilansar som creative director/art director & stylist. Det allra bästa jag vet är att resa, plåta, styla, bygga varumärken och skapa event. Och hänga med min lilla familj förstås.

Kontakt katrinb@katrinb.se  |  Instagram @katrinbaath  |  Min portfolio hittar ni på katrinbaath.se

Press Escape to close the search panel.

Senaste kommentarer

  • netmirror download om Höst- och vinterstil i ett hållbart hem
  • TextRemover om Höst- och vinterstil i ett hållbart hem
  • Malin Persson – barn, bostad och karriär idag - Politikinsider om Nyfiken på Malin Persson
  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda