Hoppa till innehållet
Sök
  • HEM
  • Inredning
        • Inspiration till midsommardukningen

          Hemma hos Maria Wiig aka @dailymanifesto

          Tips på hur du använder en blomsterfakir

          Hallrenoveringen!

  • Inspiration
        • Torka renfana

          DIY- Midsommarkrans

          Årets ätbara odling

          Tips på hur du använder en blomsterfakir

  • Resor
        • Semester längst Sveriges östra kust

          Romantisk Weekend i Sigtuna

          Lovely Life Besöker Sigtuna

          24h i Skuleskogen

  • Blommor
        • Torka renfana

          DIY- Midsommarkrans

          Min väg till körkortet

          Årets ätbara odling

  • Recept
        • Recept på köttfärsbiffarna som gav mig cravings

          Recept på sega daimkakor

          Höstig plommonpaj

          Lillys blommiga siffertårta

  • Barn
        • Vårt gröna sovrum

          Namngivningsfest för Selma i septembersol

          Roadtrip Astrid Lindgrens Värld och Österlen

          Välkommen till Sigtuna – pärlan för hela familjen

  • Bloggar
  • Om oss
  • HEM
  • Inredning
  • Inspiration
  • Resor
  • Blommor
  • Recept
  • Barn
  • Bloggar
  • Om oss
Meny
  • HEM
  • Inredning
  • Inspiration
  • Resor
  • Blommor
  • Recept
  • Barn
  • Bloggar
  • Om oss
torp.renovering.kitchen.4
Mia Anderberg

Mia Anderberg

Renovera ett torp

  • oktober 5, 2018
  • 10:23 f m
  • Återvinning, DIY, HÅLLBARHET, Hemma hos, Inredning, LL Favoriter, Loppis

Denna veckan är det Miljövänliga veckan. Det är ett initiativ av Naturskyddsföreningen för att de vill inspirera till att konsumera mindre och mer hållbart. Att se värdet i våra saker och få dem att leva ett varv till.

Jag blev inspirerad av min kollega Therese inlägg om hur de hade tänkt när de flyttade till sitt fina Plåthus på Gotland. Deras tanke var att om det fungerar så behöver man inte byta ut det förrän det är dax på riktigt. En bra tanke. Så tänker allt för få i dagens konsumtionsamhälle då vi byter kök och tapeter så som solen byter säsong.

Det där med att ta till vara på saker är något som följer mig genom livet. Både som stylist och som Mia. Jag vill så gärna ta hand om det som redan finns. Det som har en historia att berätta för mig. Så när vi köpte vårt torp på Österlen för 2,5 år sedan bestämde jag mig för att vi så långt som möjligt skulle använda oss av det som redan fanns vid renoveringen och lyssna på vad huset ville säga mig.

Den allra första gången vi satte fötterna utanför vårt torp.

 

1 månad senare var vi stolta torpare.

 

Nu pratar vi om ett väldigt nerslitet torp som vi köpte av en gammal man som hade eldat i en kamin som läckte rök de senaste 50 åren…. Jag satte mig och gick igenom gamla bilder från dagen då vi köpte fram till i dag. Vi glömmer bort ibland hur mycket vi faktiskt gjort. Skillnaden är enorm.

Det “mysiga” vardagsrummet och pizzavalvet…

 

Min man var något skeptisk….

 

Vi satte in ett nytt fönster på kortsidan av huset för att få in mer ljus, målade om, gjorde om pizzavalvet och det var vårt sovrum de fösta två åren. Nu är det vårt vardagsrum.

 

De gamla vaddmalstäckena med rosor har vi behållt som överkast. Och de värmer gott kalla höstnätter.

 

Vi ärvde alla spik, nubbar, brädor, verktyg som lagats om och om igen. I den gamle mannens värld slängde man inte en spik för att den var lite sned, man bankade till den och la den i en gammal barnmatsburk tillsammans med tusen andra uträtade spikar. “Kan vara bra att ha…” Problemet var väl mest att han börjat bra och sedan hade livet gått över styr någon gång på 70-talet. Att gå igenom allt och rensa ladorna tog oss 2 år….

Vi kunde se lagren och historien om hans liv efterhand som vi kom djupare och djupare ner.

Det fantastiska här var att bland allt skräp och skit som den gamle mannen sparat så fanns det många bra saker som vi kan förstå varför han sparat. När det var dax att byta panel på hela huset så var det farbror Henrys gamla sparade brädor som vi målade med slamfärg och satte upp.

Före…. (nej det är inte en hillbilly familj som bor här…)

Efter.

Vi satte in nya fönster. Hälften köpte vi nya, specialbeställda i fint trä och målade med linoljefärg, hälften köpte vi på Blocket och målade om med samma färg. De var blå när vi köpte dem. Därför är halva verandans sidoförnster blå ett tag till.

Före….

Och efter….. under den varmaste sommaren på 150 år.

Vi har bara gjort utsidan. Nästa sommar gör vi insidan. Och kanske att vi i vinter renoverar de gamla terassdörrarna som vi även dem köpte på Blocket.

Köket vår första dag. Vi la faktiskt första budet på torpet utan att ha tittat inomhus…. Det var ingen offentlig visning när vi var där. Vi blev kära helt enkelt…. Vi såg inomhus första gången veckan innan vi skrev på. Det var torrt. Det är alltid det vikigaste när man köper gamla hus.

Vi fick helt enkelt börja dra ner tapeter….

Det var så smutsigt och sotigt….

Jag kunde inte hålla mig ifrån att flytta in den där första sommaren. Till mångas fasa… Men jag kan göra mys var som helst.

Det blev mycket grilla och äta ute den där sommaren. Även om det såg väldigt fint ut på social medier (som min käre man uttryckte sig…)

Jag skrubbade och målade om de gamla köksluckorna. De funkar toppen. Jag ska göra köket lite mer funktionellt framöver. Men jag tänker även då behålla dem. De är gjorda med kärlek av genomgående trä från skogen här bredvid. Men vi ska höja upp alla skåpen då de är gjorda för någon född 1910.

Köket fick ett nytt och större fönster så att vi fick in mer solljus.

I dag älskar vi alla vårt fina kök. Kökssoffan är köpt på Blocket och de grå stolarna på loppis. Det gröna bordet och stolarna fanns här i torpet.

Vi betalde barnen styckpris för att plocka bort nubben från plattan som så fiffigt hade täckt de vackra gamla spegeldörrarna i 60 år. Gissa om de blev rika.

Dörrarna och ljuset efter vår renovering. Golvet var så förstört av oljefläckar att vi valde att olja det med en mörkare kulör.

Den där byrån har jag älskat mycket. En vacker färg. Och den gamla kaminen.

Den gamla kaminen hade som sagt läckt ut rök under många år och förstört väggar och tak med sot. Vi fick ärva min farfars gamla kamin och min man renoverade upp den så att den blev så här vacker.

Oj vad jag har fixat och målat om möbler.

Jag behöll en del av de gamla sakerna som prydde huset. Och har såklart köpt mycket på loppis.

Den gamla bokhyllan i fanér blev en kökshylla.

Vi har mycket kvar att renovera. Men allt får ta sin tid. T.ex ska vi installera toalett och dusch. I dag har vi utedass och iskallt vatten. Allt det utgör en del av charmen med vårt lilla torp. Skillnaden mot vårt liv hemma i Malmö i ett radhus.

Så med detta inlägg vill jag helt enkelt säga att se vad du har hemma innan du slänger och byter ut, återvinn, lär dig historien om saker och vem som levt där du lever i dag. Uppskatta det du har.

Förra veckan tipsade jag om ett samarbete LL gör med Resterkocken. En tävling för barn där de kan vinna pengar till skolkassan genom att tävla om bästa receptet där de använder matrester.  Ett superbra initiativ för att återvinna och använda det vi redan har! Läs även mer om det här på Facebook.

Love

 

 

 

18
Dela på facebook
Dela på google
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på pinterest
Dela på print
Dela på email

Detta inlägg har 6 kommentarer

  1. Linnea 6 okt 2018 Svara

    Ni gör det så fint Mia! Men den vackra gröna dörren, vart har den tagit vägen? Hälsningar från en annan Skåne-torpare med vaga förhoppningar om ett dörrfynd.. 🙂

  2. Mia Anderberg 9 okt 2018 Svara

    Tack Linnea! Åh jag vet… den vackra dörren var tyvärr helt murken, precis som hela verandan, efter att ha levt som granne till ett gigantiskt syrénbuskage allt för länge. Den fick vandra vidare till träåtervinning. Jag sparade det gamla handtaget.

  3. Plåthuset 10 okt 2018 Svara

    Vilket jättehärligt och inspirerande inlägg Mia!

  4. Emma Thun 19 feb 2019 Svara

    Vilken idyll <3

  5. Sotarn 22 jun 2020 Svara

    Såg att det var ganska gammalt inlägg men kul och intressant att se. Gubbens bekymmer var nog inte att kaminen läckte bara utan problemet borde suttit längre upp då det alltid ska vara undertryck.
    Gillade verkligen golvet ni fick till med den mörka oljan iaf och att spegeldörrarna kom fram igen. Att de alltid skulle spika för dessa förr är obegripligt. Mitt hus är från mitten av 1800-talet och har inte en enda spegeldörr bevarad då allt, oåterkalleligt, har bytts ut mot modernare dörrar nån gång i början på -70.
    Är det ingen isolering gjord alls?

    Tack och kul att se!

  6. Skillad Florals 9 jan 2021 Svara

    Så fint ni gör det!!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Mia Anderberg

Mia Anderberg

Jag arbetar som stylist och kommunikatör inom mode, inredning och hållbarhetsfrågor. I min blogg får ni följa med mig på plåtningar, ger loppistips, shoppar klimatsmart, renoverar mitt torp på Österlen, resor privat och i jobbet till världens olika hörn. Jag driver Lovely Life tillsammans med Linda. Hör gärna av dig med samarbeten eller om du vill blogga på Lovely Life mia@lovelylife.se Instagram @miaanderberg

    Jag arbetar som stylist och kommunikatör inom mode, inredning och hållbarhetsfrågor.
    I min blogg får ni följa med mig på plåtningar, ger loppistips, shoppar klimatsmart, renoverar mitt torp på Österlen, resor privat och i jobbet till världens olika hörn.

    Jag driver Lovely Life tillsammans med Linda. Hör gärna av dig med samarbeten eller om du vill blogga på Lovely Life

    mia@lovelylife.se

    Instagram @miaanderberg

    MER FRÅN DEN HÄR BLOGGEN

    • Laga mat på rester
      September 21, 2018
    • Hotelltips i Stockholm – Down Town Camper
      September 12, 2018
    • loppis österlen 2018
      Loppis på Österlen 2018
      July 4, 2018
    • Drömhus i Skåne till salu!
      April 9, 2018
    • Support your sisters
      March 13, 2018
    • Vackra bröllop!
      February 23, 2018
    • Renovering på Österlen
      February 10, 2018
    • Till salu i Lund
      January 31, 2018
    • Mysiga Sofielund
      January 26, 2018
    • Hemma hos Julia Bergman
      January 24, 2018
    • Lately
      January 16, 2018
    • Underbar lägenhet
      January 13, 2018
    • Gamla hållbara julklappar
      December 23, 2017
    • Sy en kimono
      December 22, 2017
    • Hållbara julklappar
      December 21, 2017

    Arkiv

    Senaste kommentarer

    • Josefine Lemberg om Styling för Historiska Hem
    • FS om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk
    • Sine om Hemma hos Maria Wiig aka @dailymanifesto
    • Emma om Älskade, hatade, ätbara blomma – krassen
    • Pia om En klänning från second hand ~ 7 looks

    Arkiv

    • augusti 2022
    • juli 2022
    • juni 2022
    • maj 2022
    • april 2022
    • mars 2022
    • februari 2022
    • januari 2022
    • december 2021
    • november 2021
    • oktober 2021
    • september 2021
    • augusti 2021
    • juli 2021
    • juni 2021
    • maj 2021
    • april 2021
    • mars 2021
    • februari 2021
    • januari 2021
    • december 2020
    • november 2020
    • oktober 2020
    • september 2020
    • augusti 2020
    • juli 2020
    • juni 2020
    • maj 2020
    • april 2020
    • mars 2020
    • februari 2020
    • januari 2020
    • december 2019
    • november 2019
    • oktober 2019
    • september 2019
    • augusti 2019
    • juli 2019
    • juni 2019
    • maj 2019
    • april 2019
    • mars 2019
    • februari 2019
    • januari 2019
    • december 2018
    • november 2018
    • oktober 2018
    • september 2018
    • augusti 2018
    • juli 2018
    • juni 2018
    • maj 2018
    • april 2018
    • mars 2018
    • februari 2018
    • januari 2018
    • december 2017
    • november 2017
    • oktober 2017
    • september 2017
    • augusti 2017
    • juli 2017
    • juni 2017
    • maj 2017
    • april 2017
    • mars 2017
    • februari 2017
    • januari 2017
    • december 2016
    • november 2016
    • oktober 2016
    • september 2016
    • augusti 2016
    • juli 2016
    • juni 2016
    • maj 2016
    • april 2016
    • mars 2016
    • februari 2016
    • januari 2016
    • december 2015
    • november 2015
    • oktober 2015
    • september 2015
    • augusti 2015
    • juli 2015
    • juni 2015
    • maj 2015
    • april 2015
    • mars 2015
    • februari 2015
    • januari 2015
    • december 2014
    • november 2014
    • oktober 2014
    • september 2014
    • augusti 2014
    • juli 2014
    • juni 2014
    • maj 2014
    • april 2014
    • mars 2014
    • februari 2014
    • januari 2014
    • december 2013
    • november 2013
    • oktober 2013
    • september 2013
    • augusti 2013
    • juli 2013
    • juni 2013
    • maj 2013
    • april 2013
    • mars 2013
    • februari 2013
    • januari 2013
    • december 2012
    • november 2012
    • oktober 2012
    • september 2012
    • augusti 2012
    • juli 2012
    • juni 2012
    • maj 2012
    • april 2012
    • mars 2012
    • februari 2012
    • januari 2012
    • december 2011
    • november 2011
    • oktober 2011
    • september 2011
    • augusti 2011
    • juli 2011
    • juni 2011
    • maj 2011
    • april 2011
    • mars 2011
    • februari 2011
    • januari 2011
    • december 2010
    • november 2010
    • oktober 2010
    • september 2010
    • augusti 2010
    • juli 2010
    • juni 2010
    • maj 2010
    • april 2010
    • mars 2010
    • februari 2010
    • januari 2010
    • december 2009
    • november 2009
    • oktober 2009
    • september 2009
    • augusti 2009
    • juli 2009
    • juni 2009
    • maj 2009
    • april 2009
    • mars 2009
    • februari 2009
    • januari 2009
    • december 2008
    • november 2008
    • oktober 2008
    • september 2008
    • augusti 2008
    • juli 2008
    • januari 2001

    Kategorier

    • ÄTA
    • Återvinning
    • Autumn
    • Barn
    • Barn
    • Blommor
    • Blommor och trädgård
    • Böcker
    • Böcker
    • Bröllop
    • Bröllop
    • Buketter
    • Café & restaurang
    • Den fjärde trimestern
    • DIY
    • DIY
    • DIY
    • Dukning
    • Editorial
    • Familj och vänner
    • Food
    • Föräldraskap
    • Foto
    • HÅLLBARHET
    • Hannes tankar
    • Hem
    • Hemma
    • hemma hos
    • Hemma hos
    • Hemma hos – Reportage
    • Hemma hos mig.
    • Hemma hos oss
    • I Sverige
    • I världen
    • Inredning
    • Inredning
    • Inredning
    • Inredning
    • Inredning – arbetsplats
    • Inredning – badrum
    • Inredning – barnrum
    • Inredning – belysning
    • Inredning – Färgkulörer
    • Inredning – fritidshus
    • Inredning – hall
    • Inredning – kök
    • Inredning – sovrum
    • Inredning – vardagsrum
    • Inredning – allmänt
    • Inredning – barnrum
    • Inredning – kök
    • Inredning – sovrum
    • Inredning – vardagsrum
    • Inredning & Inspiration
    • Inspiration
    • Inspiration
    • Instagram
    • Instagram
    • instagram love
    • Johannas personliga
    • Johannas val
    • Joncha
    • Jönköping
    • Jotun
    • Jul
    • Julklappar
    • julklappstips
    • kalas
    • KALASPRESENT
    • Kärlek
    • KATRINEHOLM
    • kid fashion
    • Kids
    • Kimono
    • Klädåtervinning
    • Kläder
    • Kläder
    • kläder barn
    • kläder vuxen
    • Klimatsmart
    • kök
    • Kolonilott
    • Konst
    • Köpenhamn
    • köpenhamn
    • Kreativa möten
    • Kreativa möten
    • Krönika
    • kuddar
    • lace
    • lampor
    • Lately
    • Le kiosk
    • letar efter hem att fotografera
    • Life
    • Life lately
    • Lilling Cottage bok
    • Lisbon
    • Lissabon
    • Listor
    • LITE SPRIDDA SKURAR OM SÅDANT…
    • litteratur
    • LITTLE CUTE MOKKASIN FACEBOOK
    • LIV OUTFIT
    • Livet
    • Livet
    • Livet Hemma IKEA
    • LL Favoriter
    • London
    • LookBook
    • Lookbook
    • Loppis
    • Loppis
    • loppisfynd
    • Lotta Agaton – inspirationskurs
    • love
    • Lovely Honda life
    • Lovely Life
    • Lovely reportage
    • Måla
    • Mallorca
    • Malmö
    • Malta
    • Månadens bukett
    • månadens lista
    • Mässor
    • Mat
    • Mat & bak
    • MATKOLLEKTIVET
    • MATTIPS
    • mattor
    • Mes Dames
    • Mes Demoiselles
    • Mia vill ha
    • Mias vänner
    • Min fredagsbukett
    • Min Göteborgsguide
    • min inspiration
    • min vecka
    • mina hönor
    • Mina jobb
    • minnen
    • mitt första inlägg
    • mitt hem
    • Mix
    • Mode
    • Modejobb
    • Moderskap
    • modetips
    • MOKKASIN
    • MOKKASIN FÖR ZARA
    • Mood board
    • Moodboard
    • Mr Perswall
    • museum
    • music
    • Music of the week
    • music tips
    • music video
    • Musik
    • my family
    • My first photos
    • my style
    • NÄTTIDNINGAR
    • Natur
    • New Year
    • New Year's Resolution
    • NEW YORK
    • New York
    • Njuta livet
    • Nordsjö Färg
    • NORRDAL
    • Nostalgi.
    • Nyheter
    • NYTT PÅ MOKKASIN
    • observations
    • Odd Lovin'
    • Odd Lovin'
    • ODLA
    • OFRIVILLIG BARNLÖSHET
    • Okategoriserade
    • öliv
    • Om barn
    • Om Mia
    • om mig
    • OM SÅ FINT JAG VILL
    • on the road
    • onsdagsboken
    • Önskelista
    • orangeri
    • Österlen
    • Österlen tips
    • Our book "Feelings of Imperfection"
    • our renovation
    • OUR WEEKEND DIARY
    • outfit
    • Outfits
    • Övrigt
    • Paris
    • Paris
    • Paris tips
    • Påsk
    • PERRONGEN
    • Personal
    • Personer
    • Personligt
    • photobooth
    • photographer
    • Photography
    • Photos
    • photoshoot
    • pinterest
    • Plants
    • platser som stannar kvar
    • playlist
    • Playlists
    • Poesi
    • poraroid
    • Porslin
    • Portfolie
    • Portrait
    • portraits
    • PORTRÄTT
    • Portugal
    • Prague
    • pregnancy
    • PRESENT FÖR DE MINSTA
    • PRESENT FÖR DE STÖRRE BARNEN
    • presenter
    • press
    • Pressklipp
    • pressvecka
    • Product Love
    • projekt
    • PUBLICERAT
    • Pyssel
    • questions & answers
    • Quotes
    • RÄDDANDET AV DJULÖ SKOLA
    • RECEPT
    • Recept
    • Recipe
    • recipes
    • reklamjobb
    • Renovera
    • Renovering
    • Renovering
    • Reportage
    • resa
    • Reseguider
    • Resor
    • Restaurang & Café
    • Restaurangtips
    • roadtrip
    • Rom
    • Rum
    • samarbete/sponsrat inlägg
    • samarbeten
    • Sandberg
    • Sandberg wallpaper
    • Second Hand
    • selfportrait
    • Shop
    • Shoppa Klimatsmart
    • Shoppingtips
    • sister
    • skogen
    • Sköna Hem
    • Skönhet
    • skor
    • SMÅ PRESENTER
    • Smycken
    • Sommar
    • sommarhem
    • sommarhus
    • Sonny Lou May
    • SÖRMLAND
    • sovrum
    • Spotify list
    • Spring
    • Stil
    • still life
    • stilleben
    • Stockholm Furniture & Light Fair
    • Stockholm.
    • stolar
    • STORA HAVET
    • Studio
    • Studio 47
    • Studio Kvarteret
    • Styling
    • Styling
    • Styling – Tuva Minna Linn
    • styling by me
    • Stylingtips
    • stylist Anna Björkman
    • stylist Emma Wallmén
    • Stylist Filippa Malmberg
    • Stylist Sara Forsberg
    • Summer
    • summer
    • sunshine
    • Sweets
    • SYLVIE agency
    • TABLE STORIES
    • Tankar
    • Tant Johannas Göteborgsguide
    • Tapet
    • tapeter
    • tävling
    • Tbilisi
    • Text – Tuva Minna Linn
    • Texter
    • THAILAND
    • The croft
    • the sea
    • The seasons
    • THE SKETCHBOOK PROJEKT
    • thoughts
    • Ticking stripes
    • tid
    • tidlöst
    • TIDNINGAR
    • Tidningen Lantliv
    • till salu
    • Tips
    • Tisdagstips
    • Torpet
    • Trädgård
    • Trädgård
    • trädgård
    • Trädgård & blommor
    • travel
    • True Blue
    • Uncategorized
    • Under the almond tree
    • Uppdukat
    • Urban Outfitters
    • uteliv
    • Utflykter
    • Utflykter & resor
    • Utflykter på ön
    • Utställning
    • Vackra platser.
    • Vad jag har på mig.
    • Vänner
    • Vänskap
    • vår
    • Varberg
    • Vardag
    • vardagsliv
    • VARDAGSLYX
    • vårt hem
    • vårt ställe vid havet
    • VARUMÄRKEN I AFFÄREN
    • växthus
    • växthuset
    • veckans drömhem
    • Veckans hållbara
    • Veckans krukväxt
    • Viktiga saker.
    • vill ha
    • Vintage
    • vintage clothes
    • vintage furnitures
    • Vintagefabriken
    • Vintageparty
    • vinter
    • Visningar
    • Vogue
    • Volang på Instagram
    • Volang tipsar
    • Volang-Lindas personliga
    • wedding
    • Weekend
    • Weekly mix
    • western
    • william morris
    • Winter
    • wishlist
    • Work
    • working space
    • Zizustadt
    • Zlatan