Igår vaknade jag upp här i Håkan Hellström sviten på Hotell Eggers. Så otroligt lyxigt på en vanlig tisdag. Alldeles lugnt och tyst, alldeles ensam med mina tankar omgiven av rummets alla vackra detaljer, och den där speciella doften som infinner sig på hotell.
På måndagen när jag klev in här var jag alldeles pirrig av förväntan och inspiration inför ett väldigt härligt möte med Anna och Malin.
Min glittriga byxdress fick flytta runt några varv eftersom jag inte kunde bestämma vad jag skulle ha på mig på kvällens middag.
Men först möte, prat, skratt och planering med dessa två fantastiska personer. Det var länge sen jag skrattade så mycket och så intensivt, och att vara nära sådana människor kan man ju bara älska. Jag känner mig otroligt glad över att våra vägar har korsats.
Det är något alldeles speciellt med att vistas i hotellmiljöer och extra fint när det är så här vackert bevarat. Jag älskar det snirkliga, mönstrade, guldiga, lyxiga och samtidigt att det är modernt utrustat och bekvämt. Jag hade gärna stannat en natt till och gjort mig ännu lite mer hemmastadd, njutit av både samvaro och egen tid.
Det blev tillslut gröna sammetsbyxor till middagen
Och vi delade en flaska vin i mitt rum innan. Malin hade en blus + kaftan från Monki i samma mönster, som jag har sneglat på innan och som jag nu inte kan släppa tanken på. Tyckte väldigt mycket om soffan också, och dom vackra blommiga glasen…
På tisdagens förmiddag firade vi Malin födelsedag med lugn frukost och satt sedan kvar och pratade i timmar innan det var dags för dem att gå till tåget.
Tack snälla för den här gången Hotel Eggers, hit kommer jag att återvända många gånger. Och tack Anna och Malin för att ni gjorde min maj <3