Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
gucciflorens
Bild av Zanna Metzer

Zanna Metzer

Ett besök på Gucci Garden

  • juni 20, 2019
  • 11:28 f m
  • Inspiration

Under vår Toscanaresa förra veckan besökte vi Florens, som låg ungefär 45 minuters tågresa bort från där vi bodde. Vi strosade runt i staden, åt glass, hamnade på en riktig turistfälla till restaurang på ett torg som hade riktigt dålig mat och service. Att man inte lär sig! Tycker att man borde ha skaffat sig någon sorts känsla av var man bör och inte bör äta när man är på semester, men nej!

Innan vi blev besvikna på maten där, gjorde jag ett besök i Gucci Garden som låg på samma torg. Då Gucci grundades i Florens kändes det extra kul att besöka Gucci Garden som dels är en butik med one-of-a-kind-kläder och accessoarer/prylar, men också en restaurang och konstgalleri. Jag besökte främst modedelen och så här såg det ut:

gucciflorens Ett besök på Gucci Garden

Gucci har ju minst sagt en unik stil och är kända för sin uttrycksfullhet. Men när jag gick runt i butiken kändes det svårt att föreställa sig att någon skulle gå klädd i kläderna till vardags. Men så dök hon upp – ”Guccikvinnan”. En äldre kvinna som var var klädd i Gucci från topp till tå på ett helt makalöst vis. Med snabba steg gick hon fram med självförtroende på Florens gator, så jäkla häftigt att se! Önskar att jag hade varit lika snabb och kunnat ta kort på henne. Hon ägde! Så det är väl det som är tricket – man blir det man bär på något vis. gucciskor Ett besök på Gucci Garden guccigraden2 Ett besök på Gucci Garden guccigarden Ett besök på Gucci Garden

Alltså spana in provhytterna! WOW! provhytt gucci Ett besök på Gucci Garden

Även om jag har svårt att se mig själv bära så mycket från Gucci, så tycker jag att de som varumärke är väldigt häftiga. De kan det där med att synas, för runt om i världen kan man just nu se stora väggmålningar som är svåra att missa. De gör de ingen annan gör och det är härlig att i en digital tid se att någon satsar på något som får folk att istället titta upp från mobilerna när man går på gatorna.

PREFALL19 SHANGHAI ARTWALL Ett besök på Gucci Garden

Milan ArtWall Ett besök på Gucci Garden
PREFALL19 HK ARTWALL Ett besök på Gucci Garden

När jag ändå skriver om stora modehus, vill jag ofta lyfta att Burberry har öppnat en pop up på ön Mykonos i Grekland. Ingen dålig pop-up-lokal direkt! Öppet till oktober 2019 för den som har vägarna förbi. 😉

Burberry Opens Pop Up Store In Nammos Village 001 Ett besök på Gucci Garden

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Zanna Metzer

Zanna Metzer

Jag heter Zanna Metzer och är entreprenör med bröllop och livsstil som fokus. Jag driver www.sistersinlaw.se - en av Skandinaviens största bröllopsbloggar samt varumärket www.ellenmariebridal.com. Här på Lovely Life delar jag med mig av livet bakom kulisserna.Kontakt: zanna@sistersinlaw.seInstagram: @zannametzer

Senaste från Zanna Metzer

Semester längst Sveriges östra kust

Blomstrande bröllopsinspiration med blå tyllkjol

Trädgårdslivet just nu

Stylad bröllopsfotografering i Umeå

Adoption av katt via Djurskyddet Västerbotten

Stylat bröllop i vinterlandskap med svart tyllkjol

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Jag heter Zanna Metzer och är entreprenör med bröllop och livsstil som fokus. Jag driver www.sistersinlaw.se - en av Skandinaviens största bröllopsbloggar samt varumärket www.ellenmariebridal.com. Här på Lovely Life delar jag med mig av livet bakom kulisserna.

Kontakt: zanna@sistersinlaw.se

Instagram: @zannametzer

Senaste kommentarer

  • Emma om Våra gröna fönster och nya dörr
  • UniqueHealthInc om Hög tid för syrensaft!
  • BeHealthyNH om Hög tid för syrensaft!
  • Koka om Snart flyttar Nissen in – 30 tips på nissebus
  • ethan halton om Ett blommande Raseborg