Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Odla i kruka
Bild av Leonor Juhl Kristiansson

Leonor Juhl Kristiansson

Plantera – sätt våren i kruka

  • april 27, 2023
  • 11:11 f m
  • Blommor, Inspiration, Trädgård

Jag älskar gröna växter och kan nog kalla mig lite av en odlingsnörd. Att sköta om alla dessa plantor ger mig ett lugn, en meditativ känsla och en närvaro. Det gör att du fokuserar på en sak i taget; det är inte lätt att vara stressad när du sköter om dina växter. Du plockar bort döda löv, klipper av en kvist eller två, planterar om i ny jord, ger näring och vattnar. En så fantastiskt bra sysselsättning för det psykiska välmåendet! Och en välbehövlig kontrast mot ett övrigt ständigt uppkopplat liv.

367B7CFF C424 45F1 8589 9DA8CF922A35 2 Plantera - sätt våren i kruka

Vårblommor i kruka – så lyckas du

1. Krukan – Använd en kruka med ett hål i botten. Det är viktigt med dränering för växterna mår inte bra av att stå i vatten. Grunda gärna med lecakulor längst ner i krukan.

2. Jorden – Bra planteringsjord är viktigt. Blanda i långtidsverkande näring om du vet med dig att du kommer att glömma av att gödsla.

3. Växter – Välj frosttåliga växter, exempelvis penséer. Dessa är mina favoriter på våren eftersom de också är ätliga. Små blommor kan kanderas och läggas på tårtor eller glass. De färska blommorna är fina på all mat. När penséerna dyker upp är det ett säkert vårtecken. Du kan sätta ut blommorna tidigt, de klarar några frostnätter då och då. Plantera dem tillsammans med andra tåliga blommor som har liknande krav när det gäller ljusförhållanden och vattning. Bellis, tusensköna och pärlhyacinter är också tåliga blommor som klarar flera minusgrader. Att blanda olika vårblommor i en kruka blir vackert. Penséer är som sagt köldtåliga och de små blommorna klarar temperaturer ner till minus femgrader. Blommorna kan sloka lite efter en kyligare natt, men de rätar på sig när det blir varmare och ljusare under dagen.

tempImageaiaOGx rotated Plantera - sätt våren i kruka
Pimpa glaset med vackra penséer

4. Plantera – Sätt plantorna ganska så tätt så att krukan blir fin redan från start.

5. Vattna – Vattna lite och ofta. Vissa dagar när det är varmt får man vattna två gånger.

6. Rensa – Ta bort överblommade blommor regelbundet så stimulerar du växten att blomma så länge som möjligt. Om någon planta dör kommer de andra plantorna ta över utrymmet i krukan.

tempImagewT8bts 2 rotated Plantera - sätt våren i kruka

När startskottet för våren går börjar det för mig och många andra värka i ”de gröna fingrarna”. Du behöver egentligen inte ha särskilt gröna fingrar för att känna lust till att vilja plantera eller odla. För det är en speciell känsla – oavsett odlingstalang – att plantera egna växter och följa deras utveckling redan från start. Du kan själv ta sticklingar från gamla krukväxter och göra allt från början till slut eller så kan du köpa små sticklingar som redan har rötter och som är färdiga att plantera. Det finns många olika sorters ”färdiga” sticklingar att köpa i de större blomsteraffärerna, det kan jag varmt rekommendera om du inte vill föda upp egna sticklingsbebisar. Du får hitta din egen ambitionsnivå. Det spelar ingen roll hur du gör det, vårkänslan kommer infinna sig i vilket fall!

IMG 2596 2 4 Plantera - sätt våren i kruka

Detta inlägg har 2 kommentarer

  1. Louise Bondebjer april 29, 2023 Svara

    Tack för fin planteringsinspiration!! Trevlig helg…

    1. Leonor Juhl Kristiansson maj 3, 2023 Svara

      Tusen tack och ha en härlig vecka, kram Leonor

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Leonor Juhl Kristiansson

Leonor Juhl Kristiansson

Leonor Juhl, alias Fröken Turkos är inredaren, fotografen, konstnären och författaren som via sin populära instagramkanal @frokenturkos inspirerar människor att inreda mer färgstarkt och personligt. Vi har även sett Leonor och hennes hem i SVT:s populära program "Vem bor här”. Hon har tidigare kommit ut med boken Inred med färg – så skapar du ett unikt och personligt hem och den senaste heter ” Inred Ute - så skapar du magiska uteplatser”. Här på bloggen delar Leonor med sig av sitt färgglada hem och trädgård, om mat och recept och mycket annat njutbart. Leonor bor med två barn, man och två katter i ett gammalt trähus utanför Göteborg. Hör av er till Leonor på leonor@frokenturkos.se gällande samarbeten

Senaste från Leonor Juhl Kristiansson

Söta små pumpabröd till Halloween

Att inreda ett tonårsrum

Friterade sushi munsbitar med lax och avokado

Trädgårdar, god ekologisk mat och vackra ting – en unik trädgårdsresa i Skaraborg

Kärleken till Koster

Kastanjestaket till köksträdgården

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Leonor Juhl, alias Fröken Turkos är inredaren, fotografen, konstnären och författaren som via sin populära instagramkanal @frokenturkos inspirerar människor att inreda mer färgstarkt och personligt. Vi har även sett Leonor och hennes hem i SVT:s populära program "Vem bor här”. Hon har tidigare kommit ut med boken Inred med färg – så skapar du ett unikt och personligt hem och den senaste heter ” Inred Ute - så skapar du magiska uteplatser”.

Här på bloggen delar Leonor med sig av sitt färgglada hem och trädgård, om mat och recept och mycket annat njutbart. Leonor bor med två barn, man och två katter i ett gammalt trähus utanför Göteborg.

Hör av er till Leonor på leonor@frokenturkos.se gällande samarbeten

Senaste kommentarer

  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa