Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Mina handgjorda blomsterlampor

    kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens

    Sigrids kattungar!

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    En nyårsdukning i blått

  • Inspiration

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

    kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens

    Sigrids kattungar!

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

  • Blommor

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Lovely life Livsjournalen Kalender
Bild av Ingrid Wenell

Ingrid Wenell

Livsjournalen Kalender

  • januari 14, 2020
  • 7:56 e m
  • Inspiration, Livet, LL Favoriter, Personligt

Lovely life livsjournalen kalender

Säg hej till min nya bästis – Livsjournalen Kalender. När vi här på Lovely Life träffades på vårt event i November fick jag först nys om detta. Då berättade Emma (WhatDecoratesMyDay) om sitt och sin vän Marias (@Dailymanifesto) nya projekt. En kalender som även innehåller livscoaching och som kan hjälpa till att strukturera sina dagar och sitt liv. Livsjournalen Kalender är en vacker bok fylld med pepp och fina bilder som hjälper till att samla sina tankar och planera sina mål vecka för vecka. En snäll vän som lyssnar på just mig, mina känslor och behov. Hur underbart är inte det?

Lovely life Livsjournalen Kalender

Jag personligen är verkligen extremt dålig på att planera min tid och rusar istället runt i alla måsten. Oftast är jag stressad över allt jag borde göra och inte hinner med, och glömmer det viktiga – det jag VILL göra för att må bra. Livsjournalen Kalender hjälper alltså till med detta och att strukturera sitt liv efter sina drömmar. Livet är inte bara en massa måsten, eller iallafall inte om man inte väljer att se dem så. Det finns såklart saker man måste göra, men man kan istället vända på det. Man kan se det som saker man VILL göra för att må bra, bli lugn eller uppnå sina drömmar. Allt handlar om att ta på sig rätt glasögon och det tänker jag försöka göra från och med nu.

Lovely life Livsjournalen Kalender

På Emmas blogg kan ni läsa mer om hur idén till Livsjournalen Kalender föddes och annan härlig läsning!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Ingrid Wenell

Ingrid Wenell

Jag heter Ingrid Wenell, är 32 år och bor i ett litet, gult sekelskifteshus utanför Halmstad med min make och vår dotter Olivia, snart 4 år och Bill som föddes i juli i år. Jag pysslar med många olika saker såsom att fotografera, jobba som influencer och att bygga upp mitt egna företag. I höst blir jag också färdigutbildad Content Manager. I min blogg får man följa alla mina projekt, loppisrundor, livet som mamma och fru och en himla massa fixande med vårt hus och trädgård. Det blir också en hel del gulliga djurbilder på våra fyrbenta familjemedlemmar, personliga tankar, dagdrömmande, recept och en och annan resa. Kontakt: ingrid.w@hotmail.com Instagram: @ingridwenell

Senaste från Ingrid Wenell

Påskens Smörgåstårta

Höstodling med Florea Garden

Roadtrip Astrid Lindgrens Värld och Österlen

Idyll och Äppelstatus

Att bo på landet – vår husresa!

Malva och Luktärt från min Snittblomsodling

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Uncategorized
Linnea

En liten uppdatering

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Jag heter Ingrid Wenell, är 32 år och bor i ett litet, gult sekelskifteshus utanför Halmstad med min make och vår dotter Olivia, snart 4 år och Bill som föddes i juli i år. Jag pysslar med många olika saker såsom att fotografera, jobba som influencer och att bygga upp mitt egna företag. I höst blir jag också färdigutbildad Content Manager. I min blogg får man följa alla mina projekt, loppisrundor, livet som mamma och fru och en himla massa fixande med vårt hus och trädgård. Det blir också en hel del gulliga djurbilder på våra fyrbenta familjemedlemmar, personliga tankar, dagdrömmande, recept och en och annan resa.

Kontakt: ingrid.w@hotmail.com

Instagram: @ingridwenell

Senaste kommentarer

  • Carina Bloom om Kattungarna letar sina nya hem!
  • Mina handgjorda blomsterlampor - Lovely Life om BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev
  • Kirsty Baker om En helt ny hall
  • Lisa Wickström om Välkommen in i mitt gröna kök
  • Agnetha Nordqvist om BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev