Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen

Soludden.

  • juli 29, 2013
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

roadtrip2013_6601 roadtrip2013_6608 roadtrip2013_6639 roadtrip2013_6617 roadtrip2013_6751_1 roadtrip2013_6744 roadtrip2013_6739 roadtrip2013_6819 roadtrip2013_6752 roadtrip2013_7192 roadtrip2013_7189 roadtrip2013_7187Kanske kommer du minnas den här sommaren? Annars ska jag berätta för dig. Vi åkte  på en liten roadtrip när jag var ledig några dagar i rad. Den började bra med ett hembageri där det låg en loppis bredvid. Du hittade precis ett sånt bord du letat efter, för nästan inga pengar alls. Sen kom vi fram till din mormor och hennes Lorentz. De är så fina personer att det det liksom bubblar lite i min kropp när jag träffar dem. Du slängde dig snabbt i vattnet, det vattnet du känner så väl efter alla dina barndomssomrar. Jag är ju lite mer badkruka, och din mormor skrattar så när jag lite blygt säger att jag är rädd för gäddor. Till slut kommer jag i, och inga gäddor biter mig såklart. Vattnet är sommarljummet men jag skrapar foten på en sten jag inte visste om. Kanske lär jag känna vattnet nästan lika bra som du så småningom?

Morgonen efter går vi upp tidigt, eftersom ljuset är så vackert då. T.o.m. du är trött, fastän du är den mest morgonpigga jag känner. Men det gör inget. För vi ska slappa hela dagen.  Och det finns ingenstans man hittar lugnet så mycket som på Soludden.

Translation: We spent a few days at Christians grandmothers summer house in Värmland.

 

Detta inlägg har en kommentar

  1. frida juli 30, 2013 Svara

    ah va fint

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen heter jag och bor i Stockholm med min man Sebastian och vår lilla dotter Doris som föddes i juli 2017.Jobbar med content till vardags och på den här platsen delar jag med mig av alla tusentals bilder jag tar och några av de tankar jag tänker.Har du några frågor går det såklart alldeles utmärkt att höra av dig till mig på: pedersen.isabelle@gmail.com

Senaste från Isabelle Pedersen

Tack för allt och adjö kära blogg

Nytt jobb, ny(gammal) fåtölj och 23 dagar till vårdagjämning

Fotobok

Lite tankar första fredagen i februari

Tips för budgetbröllop

Sommar, sommar, sommar

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Isabelle Pedersen heter jag och bor i Stockholm med min man Sebastian och vår lilla dotter Doris som föddes i juli 2017.

Jobbar med content till vardags och på den här platsen delar jag med mig av alla tusentals bilder jag tar och några av de tankar jag tänker.

Har du några frågor går det såklart alldeles utmärkt att höra av dig till mig på: pedersen.isabelle@gmail.com

Senaste kommentarer

  • Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin - Lovely Life om Syr en outfit till bröllop under 100 kronor
  • Adelina om Söndagsbilden #44
  • Vintage mode: Hur du handlar second hand som en proffs – pinkoholic.se om Upptäck tidlösa trender – varför vintage shopping är ditt bästa mode- och heminredningsval
  • Bud om Andra advent släpp av mina pappersblommor
  • Julstjärnor och mys – Maria Hagström om DIY: Enkel julstjärna