Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen

Decemberpepp!

  • november 25, 2013
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

enafors_vinter_5872 enafors_vinter_5912_2 enafors_vinter_5875_2 enafors_vinter_5915_3 enafors_vinter_5869_3

Jag har svårt för vinter i det stora hela, men december är ändå en favoritmånad. Blir alldeles pirrig när jag tänker på att få hänga upp min adventsstjärna och klä en liten julgran (har bestämt mig för att det måste bli en julgran i år). Och när jag tänker på julaftonsfrukost med familjen, mormors alla hembakta julkakor, Karl-Bertil Jonssons julafton, och att sjunga på midnattsmässan. Och när jag tänker på magin vid min stuga, och lyckan när jag tänker på att 4 av mina vänner har bokat biljetter dit i mellandagarna för att bada utomhusjacuzzi, dricka rödvin och elda i kaminen, och dessutom fira min födelsedag där med mig. Bästa december, du är så välkommen!

Translation: I’m not a fan of winter, but I do love December! Love everything about christmas, and after christmas I’m taking 4 of my friends to my cabin to celebrate my birthday, drink red wine, take a bath in the outdoor jacuzzi and just be in my winter wonderland. Can’t wait! 

Detta inlägg har 2 kommentarer

  1. Lisa november 25, 2013 Svara

    Åh vilka fantastiskt fina bilder! Man blir ju inte lite sugen på att flytta upp till Norrland typ direkt och spendera hela vintern där… 😉

  2. Pingback: Bland spökhus och fjälltoppar. - Isabelle Pedersen

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen heter jag och bor i Stockholm med min man Sebastian och vår lilla dotter Doris som föddes i juli 2017.Jobbar med content till vardags och på den här platsen delar jag med mig av alla tusentals bilder jag tar och några av de tankar jag tänker.Har du några frågor går det såklart alldeles utmärkt att höra av dig till mig på: pedersen.isabelle@gmail.com

Senaste från Isabelle Pedersen

Tack för allt och adjö kära blogg

Nytt jobb, ny(gammal) fåtölj och 23 dagar till vårdagjämning

Fotobok

Lite tankar första fredagen i februari

Tips för budgetbröllop

Sommar, sommar, sommar

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Isabelle Pedersen heter jag och bor i Stockholm med min man Sebastian och vår lilla dotter Doris som föddes i juli 2017.

Jobbar med content till vardags och på den här platsen delar jag med mig av alla tusentals bilder jag tar och några av de tankar jag tänker.

Har du några frågor går det såklart alldeles utmärkt att höra av dig till mig på: pedersen.isabelle@gmail.com

Senaste kommentarer

  • Emma om Våra gröna fönster och nya dörr
  • UniqueHealthInc om Hög tid för syrensaft!
  • BeHealthyNH om Hög tid för syrensaft!
  • Koka om Snart flyttar Nissen in – 30 tips på nissebus
  • ethan halton om Ett blommande Raseborg