Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen

Emilys julkalender – berätta om din stil!

  • december 1, 2013
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

Idag drar den igång, Emily Dahls fina julkalender. Det är för tusan en av de bästa idéerna tycker jag, den här kalendern. Så kul att det är så många som är med och man får chansen att lära känna fler i bloggosfären. Tack för det, bästa Emily!

För varje lucka i julkalendern har Emily bestämt ett nytt tema, och i första luckan står det: Berätta om din stil! Så här kommer mitt bidrag:

Emilie_frisyr_3764fix_60s_klar_web-865x1316

Emilie_frisyr_4035.jpg_effected

 

svartvit_klänning_0702-2_klar

köpenhamn2013_8199_1

purplehair_2596 Aspudden_Teknikexpert_0494-865x576

ankarstrumpbyxor_1039 Isa_Purple-September-18th_0009web

Josefin_matmarknad_1585_2

Photographer: Christian Gustavsson

Jag älskar 60-tal och att mixa mönster och färger, känner mig nästan naken om jag inte har någon form av hatt eller frisyr. Avgudar vintage.  Kläder och stil är ett av mina största intressen och jag ser det lite som konst och blir förbannad när någon förringar intresset bara för att det länge har ansetts kvinnligt och därför ytligt och mindre värt. Sen tycker jag att vi lever i ett sjukt konsumtionssamhälle, och bara för att jag är intresserad av kläder betyder det inte att jag älskar konsumtion. Jag tycker man ska vara medveten och förespråkar alltid återanvändning. Hur som helst,  älskar hur man med stil kan uttrycka sig och hur det kan spegla ens känsla och hur man kan leka sig fram. Vet inte vad jag skulle kalla min stil, men typ färgglad, pojkflickig 60-talsälskare. 🙂

Translation: Number one in Emilys christmas calender– ”Tell me about your style.”

Detta inlägg har 4 kommentarer

  1. elise december 1, 2013 Svara

    tyckte det var en klockren beskrivning!

  2. Fina Frun.se december 1, 2013 Svara

    Älskar din stil! En härlig, sprakande färg och mönsterbomb som gör mig glad, får mig att tänka till och inspirerar massor!
    Emilys kalender är toppen och även jag har hakat på:
    http://finafrun.se/2013/december/1-beratta-om-din-stil.html

    önskar dig en vacker första advent!

    1. Isabelle Pedersen december 1, 2013 Svara

      Tack! Ja, visst är kalendern toppen! Önskar dig en vacker första advent oxå! Kram

  3. Anonym december 25, 2013 Svara

    ”Those millions I paid you, the golden goad that kept you going. They are gone from your bank and returned to mine once more. What do you think of that?”

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen heter jag och bor i Stockholm med min man Sebastian och vår lilla dotter Doris som föddes i juli 2017. Jobbar med content till vardags och på den här platsen delar jag med mig av alla tusentals bilder jag tar och några av de tankar jag tänker. Har du några frågor går det såklart alldeles utmärkt att höra av dig till mig på: pedersen.isabelle@gmail.com

Senaste från Isabelle Pedersen

Tack för allt och adjö kära blogg

Nytt jobb, ny(gammal) fåtölj och 23 dagar till vårdagjämning

Fotobok

Lite tankar första fredagen i februari

Tips för budgetbröllop

Sommar, sommar, sommar

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Isabelle Pedersen heter jag och bor i Stockholm med min man Sebastian och vår lilla dotter Doris som föddes i juli 2017.

Jobbar med content till vardags och på den här platsen delar jag med mig av alla tusentals bilder jag tar och några av de tankar jag tänker.

Har du några frågor går det såklart alldeles utmärkt att höra av dig till mig på: pedersen.isabelle@gmail.com

Press Escape to close the search panel.

Senaste kommentarer

  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda
  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix