Vårat nästa stopp på roadtrippen var i sydligaste Skåne, Böste, hos Martin, Emma och lilla Henry. De har precis öppnat upp en restaurang i närheten, Hörte brygg & jäscafé! Herre min Gud så fint det var där, och gott och ljuvligt!
Emma och Martin är inte bara mat – och vinproffs, utan även inredningsproffs. (Har ju tidigare visat er hur fint de bor). Så sjukt imponerad av dessa människor, som öppnat upp det här fina stället, gjort allting själva, och samtidigt fått barn. Man undrar ju hur det är möjligt?
Döfina skyltar!
Jag och Christian kom dit tidigt på morgonen och hängde runt länge.
Tittade på när Martin bakade morotskaka.
Kokade kola.
Piffade marränger.
Slog oss ner ute emellanåt.
Jag fikade och skrev lite. Nygjord marräng, man tackar!
Skivspelaren går ständigt varm.
Lite senare, när stället fylldes med folk, åt vi såklart mat också. På Hörte brygga jobbar de med svenska tapas. Allt från syrade grönsaker, till rökta morötter, till bönröror, makrill, ostar och magiska baguetter t.ex. Allt gjort på de bästa råvarorna, från gårdar där Martin och Emma vet att allt odlas och tas hand om på ett rättvist sätt. Djävulskt gott!
Alla viner är naturviner (alltså inga kemiska tillsatser eller bekämpningsmedel). Vill alltid dricka det nu, så gott och så sjukt mycket bättre för allt och alla!
Hängde väldigt mycket med den här lilla krabaten också, Emma och Martins son, Henry. Sötast i Skåne!
Det må vara mina vänner som har Hörte brygga, men jag lovar, det här är inte partiskt, Hörte brygga är fantastiskt! Så befinner ni er i sydligaste Skåne tycker jag verkligen ni ska göra ett besök.
Translation: My friends Martin and Emma has opened a restaurant in the south of Sweden. Hörte brygg & jäscafe. Lovely place!
Detta inlägg har 6 kommentarer
Så mange fine bilder!
Jeg elsker ”Traveler’s journal” på det ene bildet! 🙂
Alltså herregud så underbart. Snor helt fräckt dessa tips och lägger i bakfickan för framtida Österlenexkursioner.. <3!
Det gör du rätt i! <3
Vilket ställe! Önskar att jag hade en bil, för jag antar att det kanske inte är superenkelt att ta sig dit med bussar? Bor i Malmö vanligtvis, så att ta tåg till Ystad/Trelleborg är inget problem, men bussarna där brukar inte gå så bra… Vet du något om det? Typ om det fanns busshållplats i närheten och kanske vad den hette eller nåt?
Ja, visst är det fint! Såhär står det på Hörtes brygg och jäscafés facebooksida: DET ÄR LÄTT ATT TA SIG HIT:
Pågatåg 1225 går från Malmö C, byte i Ystad eller Svarte. Buss 190 lämnar Ystad station och stannar i Svarte & Hörte Hamn. För den hurtige rekommenderar vi att ta med cykeln på tåget i Malmö, hoppa av i Svarte och cykla längs havet ut.
Tågen mot Malmö, går en gång i halvtimmen :02 & :32.
Men åh, vilket bra tips! Bor i Skåne och gör ofta utflykter (helst med mat-tema) så detta hamnar definitivt på listan!