Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen

Nya skor för nya tider

  • februari 15, 2016
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

new_shoes_3907

new_shoes_3949

 

Måndag och nya tag. Tack kära ni för ert stöd i all denna soppa, det betyder mängder. Och ja, allt kommer ju lösa sig. Har redan tusen nya tankar om vad framtiden kan innehålla, men sen gäller det ju att komma fram till vad en helst vill också, och det är inte alltid det lättaste, när det finns en hel värld full av möjligheter. 😉 Ibland tänker jag att min största tillgång, men även det som gör det krångligt är att jag vill (och är hyfsat bra på) ganska många saker. Jag vill fota, skriva, jobba med sociala medier, med inredning, med mode, jag vill sjunga,  jag vill spela teater och öppna egen verksamhet. På något sätt kanske jag kan jobba lite med varje, men kanske det bara är att skjuta sig själv i foten? Att det liksom inte blir något riktigt av någonting då? Åh, jag vet inte…Jag tänker att jag inte ska forcera fram nåt, ska ta det ganska lugnt nu till en början och bara försöka andas lite och njuta av att vara i Östersund, för det har jag inte hunnit än. Så får jag se lite åt vilket håll det drar.

Innan jag kan landa i Östersund ska jag dock hänga lite i Stockholm nu,  ska jobba mina två sista veckor på Photowall (tapeten på bilderna ovan är från vår nya kollektion, cool va?) I helgen kommer Basse ner och vi har bestämt oss för att lyxa och bo på hotell. Under tiden vi renoverar så bor vi hos föräldrar, så det blir inte så mycket privacy, och vi känner att vi behöver det efter allt som hänt. Kommer kännas så märkligt att bo på hotell i Stockholm, men ska bli väldigt nice. Ska nog leka lite Stockholmsturist i helgen och ser fram emot det väldigt mycket. 🙂

PS. Skorna på bilden är nya och jag köpte dem för ett tag sedan på 75 % rea på & other stories.  Har ju alltid haft en fäbless för svartvita skor, och ser fram emot att kunna gå i dessa på våriga gator. Men innan dess ser jag också fram emot en vårvinter i Jämtland, men skidåkning, skoter, röda kinder och sojakorvsgrillning. Ni hör ju! Livet är ganska så himla fint ändå. <3

Detta inlägg har 7 kommentarer

  1. Inger februari 15, 2016 Svara

    Hoppas ni får en riktigt härlig helg för det är ni verkligen värda efter all turbulens som varit!

    1. Isabelle Pedersen februari 15, 2016 Svara

      Tack, fina Inger! <3

  2. agnes februari 15, 2016 Svara

    ja fy 17 för soppor. men jag tror det kan bli hur bra som helst nu med. heja er! (och supertapet! är det matt eller blank yta? känner genast att jag behöver denna)
    kram

    1. Isabelle Pedersen februari 15, 2016 Svara

      Ja, fy bövelen för soppor, men tack fina du för pepp! Jag mailade dig angående tapeten, finns olika material. 🙂 Kram!

  3. Kristin februari 17, 2016 Svara

    Angående att skjuta sig i foten – själv jobbar jag som sångpedagog, sångerska i ett bluesband och på begravningar, bröllops- och porträttfotograf och körledare och så undervisar jag ideellt i bluesdans och DJ:ar swingmusik för lindydansare; och jag har aldrig aldrig haft så roligt som nu. När jag lyssnar på folk som säger åt mig att man inte”blir nåt” om man inte lägger all sin kraft på spetskompetens, då blir allt i min värld bara gråare. Det kanske passar andra men inte för mig. Så om du, när du har känt och tänkt och vilat förstås, känner att du vill göra allt – gör för guds skull det! Heja dig!

  4. Barbara Baccaert februari 20, 2016 Svara

    Lovely pictures!
    Keep up the good work.

    http://www.frontrow21.com
    Insta: https://www.instagram.com/barbarabaccaert/

    1. Isabelle Pedersen februari 29, 2016 Svara

      Thank you! Will try! 😉 <3

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen

Isabelle Pedersen heter jag och bor i Stockholm med min man Sebastian och vår lilla dotter Doris som föddes i juli 2017. Jobbar med content till vardags och på den här platsen delar jag med mig av alla tusentals bilder jag tar och några av de tankar jag tänker. Har du några frågor går det såklart alldeles utmärkt att höra av dig till mig på: pedersen.isabelle@gmail.com

Senaste från Isabelle Pedersen

Tack för allt och adjö kära blogg

Nytt jobb, ny(gammal) fåtölj och 23 dagar till vårdagjämning

Fotobok

Lite tankar första fredagen i februari

Tips för budgetbröllop

Sommar, sommar, sommar

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Isabelle Pedersen heter jag och bor i Stockholm med min man Sebastian och vår lilla dotter Doris som föddes i juli 2017.

Jobbar med content till vardags och på den här platsen delar jag med mig av alla tusentals bilder jag tar och några av de tankar jag tänker.

Har du några frågor går det såklart alldeles utmärkt att höra av dig till mig på: pedersen.isabelle@gmail.com

Senaste kommentarer

  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa