Igår var jag och Sebastian på invigningen av Lilla Saluhallen här i Östersund, och från och med nu har vi alltså en liten saluhall bara några 100 meter från där jag och Sebastian bor – winning! Dessutom världens finaste Lilla Saluhall vill jag lova! Är typ orimligt peppad på att vi kommer kunna gå dit och köpa färsk fisk, närodlade grönsaker och lokala råvaror och produkter.
Det här är Hedda och Stoffe som ligger bakom stället. Det är även dessa stjärnor som har Jazzköket och Lagerbaren. Så sjukt drivna och duktiga. Tack för allt ni gör för den här lilla staden!
Just det kompisar som bor i Östersund! Bara gört, så vi får ha kvar denna lilla pärla i vår stad!
Så sjukt fint har de gjort! Älskar mässingen och den gröna färgen.
Köttet är ju såklart inte den här prescetarianens grej, men väljer man att äta kött, så är ju det här i alla fall mycket bra och schyssta grejer! Men själv håller jag mig till fiskdisken och grönsakerna. 🙂
Idag har saluhallen öppnat upp för allmänheten, så löp och köp och support your local market!
När vi hade minglat färdigt igår smet vi in på Jazzköket och käkade. Jag beställde det bästa jag vet – rökta räkor!
Så satt vi där och göttade oss och imponerades över det fantastiska jobb som gänget gjort med Lilla Saluhallen på Prästgatan 44.

































Detta inlägg har en kommentar
Så fint! Malmö har något att lära!!