Så fortsatte vår resa genom Frankrike. Efter hänget på vingården utanför Brignoles åkte vi norrut mot Paris.
Vi passerade lavendelfält.
Vi orkade dock inte köra hela vägen från Brignoles till Paris utan stannade till i den lilla staden Tournon-sur-Rhône, strax söder om Lyon.
Och checkade in på ett fantastiskt hotell som heter Hôtel de la Villeon. Här var utsikten från vårt fönster.
Såhär såg det ut uppe i trädgården på toppen av hotellet.
Det låg mitt i smeten så vi gick raka vägen ut på gatorna och letade efter mat.
Vi fick tips om ett litet ställe – Carafes en folie. På baksidan hade de en uteservering och vi ville ju såklart sitta ute.
Och alltså – kan ha varit den bästa maten på hela resan! Lokala råvaror och det mesta ekologiskt. Fisken smälte i munnen och vinet var amazing!
Så fint med bröd som serveras ur påsar!
Och efterrätterna – My God! Alltså – älskar när en träffar så rätt på restaurang när en inte har en aning.
Sen strosade vi runt i en tyst liten stad bland enorma krukväxter och katter.
Tills vi hamnade på innergården på vårt hotell där vi tog en drink innan vi kröp ner i krispiga lakan.
Och på morgonen åt vi den här bästiga frukosten innan färden fortsatte mot Paris!
Detta inlägg har 5 kommentarer
gud så vackert!!!
Fina bilder! Nyfiken, vad jobbar du med? 🙂
Tack! Jag frilansar som kommunikatör, fotograf och sångerska! 🙂
nääe men jag får ONT i min resenerv av dina inlägg nuförtin!!
LAVENDELFÄLT! redan där var jag fast och hjälp så fint allting!