I lördags bestämde vi oss att det var hög tid att premiärbada. Vi åkte ut mot Lidingö till en badplats där vi aldrig varit förr – Fågelöuddebadet.
Trevlig badplats faktiskt! Fanns en kiosk, gräsmattor, sandstrand, hopptorn bl.a. och var inte så mycket folk där just denna dag.
Ja, man är ju ingen lätt liten badnymf längre direkt, haha.
Mmm, isglass. Ge mig! Keep em coming!
Vi hittade en egen lugn liten del på stranden. Jag har svårt att hitta en bekväm liggställning, så jag vankade mest av och an och doppade fötterna i vattnet.
Fanns dock en sten där som var en sådan skön sitt-pall. Kändes som jag skulle kunna föda mitt barn på den pallen. Får väl dra dit om jag inte får plats på något BB. (usch ,vill inte tänka på allt det här med hur mycket kris det är inom förlossningsvården. Helt sjukt att man ska behöva oroa sig för sånt när man snart ska föda. Som om det inte vore nog med annan oro liksom. 🙁 )
Kollade med kaggen om den var ok inför badet. 😉
Det blev bara ett snabbt dopp, men ändå gött!
Basse dök i fort.
Detta inlägg har en kommentar
Så fin du är! Och håller alla tummar om att det ska gå bra med allt. Verkligen hemskt att den oron ens ska behöva vara där.