I lördags var det strålande fint väder. Sådär så man inte tror att det är sant när det snart är november. Vi bestämde oss för att åka in till stan. Doris somnade redan innan vi lagt henne i vagnen. Fina höstkläder hade hon på sig också! Och kolla kinderna. KINDERNA! <3
Vi fick på overallen också utan att hon vaknade. 🙂
Begav oss till pendeln. Basses päron var på besök!
Proffs-farsan!
Hoppade av vid Södra station. Älskar att det är så bra kommunikationer från Sumpan. Tvärbana, pendel och tunnelbana! Pendeln till söder tar bara 10 minuter (och 5 minuter till Odenplan nu när de öppnat den stationen). Bäst!
Det var Indiansommar på Söder. Vi strosade runt vid Mariatorget bland annat. Smet in i lite affärer.
Gick vidare mot Götgatsbacken. Södermalm – Aj löv jo!
Och förbi min bästa bio i Stockholm – Victoria!
Så smet vi in på Älskade traditioner för att äta våfflor. Det var stört mycket folk, men vi fick bord. Våfflorna där är to die for. Både matiga och efterrätts-våfflor. Toppen-koncept!
Doris var lite sur, kanske för att hon inte fick käka våfflor? Hon verkar generellt taggad på mat. Ser så fram emot när vi kan börja ge henne det.:) Mest var hon dock glad. 🙂
Sedan promenerade vi vidare. Över Skanstullsbron och mot Gullmarsplan. Vi skulle hälsa på hos Basses gammelfaster Maj-Britt. Där drack vi bubbel och surrade till det blev mörkt och vi åkte tvärbanan tillbaka hem.
Min absolut bästa höst-klänning, älskaren! Från & other stories. Och basker-säsongen är här! ( Basse gillar ej när jag har basker, fattar ingenting? Basker är bäst ju!:))
Så blev det söndag! Jag tog kort på 3 generationer i soffan, innan vi vinkade hejdå till Basses päron. De skulle ju köra hela vägen hem till Östersund. Så mysigt när de är här! Det är så klart det tråkigaste med att ha flyttat från Jämtland. Att det är så lång till Doris farmor och farfar och mormor och morfar. Men de är duktiga att hälsa på!
Doris somnade återigen innan vi kom ut. Drömmigt barn. 🙂
Hängde runt lite med familjen i Sumpan.
Spanade in alla blommor på blomsteraffären.
Köpte ett litet träd i en kruka eftersom vi skulle iväg på födelsedags-firande och då måste man ha present. Baskern var på även denna dag.
Sundbyberg! Du är bäst! Så glad att vi flyttat hit! Trivs så bra!
Fortfarande lite sommar på sina håll.