Har verkligen inte den bästa blogg-inspirationen just nu. Kanske för att det är januari. Och kanske för att de flesta av mina dagar ser ganska lika ut. Jag äter frukost med Doris framför nyhetsmorgon, vilar med henne på förmiddagen om jag sovit dåligt. Annars städar jag, eller sitter med datorn under denna tid. Sen vaknar hon och vi äter lunch, på eftermiddagen går vi oftast en promenad och handlar, ibland träffar vi någon att fika med eller så. Vips är det ofta kolsvart innan jag ens hunnit tänka på kameran. Mörkret och väldigt mycket hemma-häng gör att det inte blir så mycket bloggmaterial helt enkelt.
Här är förresten vårt kök, en välstädad dag. Har knappt visat er vårt kök tror jag? Det ser ut precis som när vi flyttade in, och egentligen är det lite för lantligt för min smak, men tycker ändå mycket om det. Det är härligt i vinkel och med utgång till vår uteplats. Gillar det ljusgröna kaklet också. Har som vision att byta knopparna samt måla om lite här inom en ganska snar framtid. Måste bara bestämma hur vi vill ha det.
Häromdagen fastnade det här i min kamera. Fick ett paket från FGL store.
Har spanat på den här saxen ett tag och slog äntligen till. Hade bara trötta saxar innan. Så nöjd med den här. Stabil, tung, rejäl, bra OCH snygg!
Min lilla kompanjon på dagarna. Idag blir hon prick 6 månader. Hur fort gick inte de månaderna? Käraste fina lilla Doris. Så vansinnigt lycklig att just hon kom till oss.
Hon är världens gosigaste. Knubbigaste små vaderna och kinder som knappt får plats i ansiktet. Älskar att ”sjunga”, favoritmönstret är fortfarande prickar, blir vansinnigt taggad när det vankas bad och har en hjärtformad mun när hon skrattar. <3
Tänk va, att den gulligaste jag någonsin mött är både skallig och tandlös (förutom två små gaddar).
Samlar på ögonblick som känns våriga. Köper tulpaner, stannar till och vänder huvudet mot solen när den är framme och drömmer om ljusa, ljumma kvällar. Men njuter trots allt av januari-tristessen också. Den är ine så dum när en får vara ledig och hänga med världshistoriens gulligaste.
SparaSpara
Detta inlägg har 4 kommentarer
hon är verkligen så gullig, er doris! älskar att hon har västen, sötaste jag sett!
Så söt hon är <333333
Så bedårande, lilla Doris! Jag minns precis den där känslan av likadana dagar i januari och ledig med baby. Njut och mys bara! Ditt kök ser jättemysigt ut ju!
Älskar såna här inlägg om allt och inget. Och kul att få se mer av er fina lägenhet o barn.