Varmt varmt välkomna hit. Det skall bli riktigt roligt att på nytt börja blogga, på inspirerande Lovely Life, efter en stunds bloggpaus. Jag heter Louise Bondebjer, är en sisådär medelålders matglad person med mina rötter i Skåne, närmare bestämt Helsingborg. Idag bor jag tillsammans med min man & våra 4 barn (mellan 5 och 14 år) i byn Skumparp, ett stenkast från Malmö. Uppväxten på landsbygden har präglat mig på olika vis, inte minst att se fördelarna att även som vuxen bo lite vid sidan om, med åkern runt husknuten- det passar mig & oss väldigt fint.
Mitt genuina intresse för mat & måltid har levt med sedan småbarnsår med fin inspiration av matlagning inom familjen. Det ledde till eftergymnasial utbildning i Grythyttan som 20-åring vilket gav fantastiska studieår & kreativa upptåg inom såväl Mat som Dryck. Dryckeskunskapen fick mig att hamna i Stockholm för att smaka på livet inom vinimport- välsmakande, givande och vilka möten och erfarenheter jag fick vara med om bland vinrankor i all världens hörn.
Stockholmsåren erbjöd flertalet personliga highlights och våra första 2 barn föddes där, vi maxade verkligen citylivets alla trevligheter. Men så en dag blev längtan tillbaka till Skåne alltför stor, vi sålde lägenheten och flyttade “ner”!
En ny era tog vid och starten av “Livet på Landet” tog vid. Efter att ha lämnat anställningen inom vinimport tog jag nu steget att starta mitt egna lilla företag “Lisa på landet”. Matpassionen styrde mig hit och sedan då arbetar jag som frilansande matkreatör med såväl företag, som privata kunder. Min arbetsplats är anpassningsbar, främst mitt egna underbara 1800-tals kök, men även uppdrag i fotostudios i sällskap av fotografer där recept och stylade måltidsmiljöer skapas. Under åren har 2 kokböcker skapats, med svensk prägel och måltidsinspiration, och just nu pågår kul arbete med 2 nya böcker med olika karaktär. Här vävs årets olika säsonger in i samklang med goda recept, blommor, odling och annat måltidsinbjudande in. En del matlagningsuppdrag såsom rent-a chef i hemmamiljöer blir det då och då, tänk vilken ära att få laga måltiden vid olika människors familjehögtider, häftigt!
Variationen i vardagen är stor och jag njuter till fullo av en tillvaro där jag styr över min egna tid från dag till dag!
Utöver god och vacker mat, skapa härliga dukningar och umgås med familj och vänner och vara ute i naturen vill jag erkänna att min absoluta favoritdryck är Te, det lär ni märka. Det dricks dagligen tebaljor hos mig av såväl, fruktigt grönt, blommigt rött och rökigt svart! Tar tacksamt emot fler tips på era personliga tefavoriter.
Jag är en morgonpigg person och har nog min allra bästa stund på dygnet mellan kl 5 & 7 om morgonen, då en lugn känsla av ensamhet och effektivitet ges. Morgonpromenader i pilallén är ett signum för mig, året om, i ur och skur- men helst i gnistrande vårsol, precis som idag!
Ser framemot att till er delge Måltidsnjut, Marmeladkok, Familjeliv & Vardag, Sköna inslag från Naturupplevelser & lite av varje som livet här och nu har att erbjuda!
Kram Louise
Detta inlägg har en kommentar
Tack snälla för din fina kommentar på min blogg! Ska bli så roligt att få följa dig. Lite matinspiration är aldrig fel!