Så blev det äntligen dax! Ni som följt mig här en tid läste om min Garderobsrotation. Då talade jag om att vi skulle ha Klädbytarparty. Och nu fick vi hop en kväll när alla kunde, nästan alla.
Kvällen började med en god knytkalasmiddag och vin.
Sen var det dax att tömma våra stora tunga IKEApåsar med kläder som vi alla släpat runt på cyklar. Och bytandet kunde starta. Eller rättare sagt man måste inte byta utan bara gräva, prova, ta…..
Oj oj oj det var längesedan jag skrattat så mycket! Och grannarna mittemot måste haft minst lika roligt. 8 st 35-40 åringar som ogenerat provar kläder. Nöjd cyklade jag hem med lite mindre än hälften av mina avlagda kläder. Dem skickar jag till Myrorna.
Och jag då… fick jag något nytt? Jo då… hem kom jag med en 70 tals overall i himmelsblått, en vit kavaj och en svart väst från 2707.
Har fått för mig att jag ska tassa omkring i overallen i sommar i min trädgård och vattna blommor. Lotta hittade en fantastisk blus från by Malene Birger.
Först cyklade jag med alla mina kassar och en mumsig Tabboulleh hem till Jenny.
God mat och vin och utbyte om vad som pågår i allas liv.
Min klädhög. Tunikor någon??
Let the party start!
Gaelle kämpar med att få på sig ett par stövlar i fel storlek. Klänningen, min, från Tjallamalla ser man mest ut som Cindy Peters i och ingen ville ha den….
En mössa, Jenny? Challe provar en siden top från BZR.
Vad är det för märke på de röda skorna, Lisen?
Nej Gaelle, det passar bättre på din dotter Tyra!
Nadia kan bära upp den grå fantastiska klänningen! Smashing!
Lotta pratar om en annan väninna som hade varit den enda som kunde bära upp dessa skor på ett snyggt vis.
Jenny har fått på sig en helt ny outfit. Jeansvästen och tröjan kom från mig. Nadia funderar.
Ann testar om hon kanske ändå är secondhand skinnjackestilen.
Nu blev alla trötta. Gaelle fortsätter att prova kläder. Strax efter detta kommer Lisen och Lotta att börja ta emot kläder till sina döttrar. Som de nog snart växer i….