Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
howtomakeit.1
Bild av Mia Anderberg

Mia Anderberg

how to make it in the fashion industry

  • oktober 2, 2014
  • 12:00 f m
  • Blommor

Många säger att jag har ett så kul jobb. Och ja, det har jag. Jag har jobbat som stylist nu i 22 år!  Jag började som mode redaktör på en tidning i Chile. Paula. Modechefen där, en stilig argentinska i 40 årsåldern brukade dricka sin espresso på samma fik som mig. Jag studerade henne mycket och tänkte att så där ska jag också se ut när jag är 40 år. (då var jag 21….och 40 en evighet bort. Jag vet inte ens om hon faktiskt var 40 år…)

En dag ringde Anahi, som hon heter, upp mig. Hon hade fått mitt nummer genom en fotograf som jag kände. Hon hade studerat mig och gillade min stil. Nu undrade hon om jag ville komma och jobba på hennes tidning.

Jag fick följa med henne och plocka saker till ett modejobb. Jag minns än i dag exakt vilket väder det var, sol, lite kallt, krispigt. Det första show room vi gick till var Gucci. Jag kände i hela mig att jag landat på rätt plats i livet, där och då.

Jag började jobba på Paula och stannade där ett tag innan jag återvände till Sverige. Sedan bara rullade det på. Jag vågade och livet kom och tog mig vidare på en stor våg.

Tidningen iD har varit med minst lika länge som mig. Och nu har de gjort en fantastisk film med en drös internationellt framgångsrika personer om hur du tar dig in och stannar kvar i modeindustrin. Denna djungel, blomstrande, prunkade, fylld av syre och energi, så mycket att det ibland kväver och du måste skaffa dig en stor machete.

carine.roitfeld.fashion.1

howtomakeit.1

“I guess the secret to getting ahead in fashion is to really be passionate about what you do, don’t think about the financial rewards because that takes a long time and sometimes never comes, so all you have is your passion. I would say – study, read, research, watch movies old and new, just really research and have fun doing it, while you have the time.” Edward Enninful

“The advice I often give to kids is to never say no to anything. When I was starting I pushed out a column on style in the school newspaper. When I graduated I wrote for blogs, I wrote press pieces, I offered to copy edit, I did captions, I did the little bitty stories at the very front of the books, I worked for free, I interned. There’s something my parents call the entitlement generation, which I think I might have been on the forefront of. I very quickly learnt that in New York you cant be too big for nothing.” Derek Blasberg

True that! Och jag säger som Suzy Menkes:

”The world is there in front of you, you have to make the first step.” 

Bilder ur filmed What is it like to work in the fashion industry.som du kan se här. 

Detta inlägg har en kommentar

  1. Lovisa oktober 2, 2014 Svara

    Väldigt bra och intressant!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Mia Anderberg

Mia Anderberg

Jag arbetar som stylist och kommunikatör inom mode, inredning och hållbarhetsfrågor. I min blogg får ni följa med mig på plåtningar, ger loppistips, shoppar klimatsmart, renoverar mitt torp på Österlen, resor privat och i jobbet till världens olika hörn. Jag driver Lovely Life tillsammans med Linda. Hör gärna av dig med samarbeten eller om du vill blogga på Lovely Life mia@lovelylife.se Instagram @miaanderberg

Senaste från Mia Anderberg

Renovera ett torp

Laga mat på rester

Hotelltips i Stockholm – Down Town Camper

Loppis på Österlen 2018

Drömhus i Skåne till salu!

Support your sisters

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Jag arbetar som stylist och kommunikatör inom mode, inredning och hållbarhetsfrågor.
I min blogg får ni följa med mig på plåtningar, ger loppistips, shoppar klimatsmart, renoverar mitt torp på Österlen, resor privat och i jobbet till världens olika hörn.

Jag driver Lovely Life tillsammans med Linda. Hör gärna av dig med samarbeten eller om du vill blogga på Lovely Life

mia@lovelylife.se

Instagram @miaanderberg

Senaste kommentarer

  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa