Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
DSCF2630
Bild av Mia Anderberg

Mia Anderberg

Köpenhamn inspirerar

  • september 14, 2016
  • 12:00 f m
  • Inredning

DSCF2605

I måndags var jag i Köpenhamn för ett möte med fotograf Katrine Rohrberg som jag jobbat mycket med tidigare. Hon har precis fått sitt tredje barn så vi passade på att vara hemma hos henne och jag fick snusa lite på en baby.

DSCF2606 DSCF2607DSCF2608

Katrine har väldigt många svenska rödlakans mattor hemma. Hon och en väninna köper in och säljer dem. Så hör av er om ni letar efter just det. De har så vackra färger!

DSCF2609DSCF2611

Danska hem känns alltid så inspirerande. Precis som att de tycker att våra svenska hem är inspirerande.

När vi var klara med vårt möte tog jag en runda upp till en av mina danska favoritgator Værnedamsvej.

DSCF2618

Jag hittade ett nytt fik som jag missat tidigare. Då solen skiner så där fantastiskt på oss behövde jag ändå skugga och det här var den perfekta platsen. En sval dansk innergård. Tänk att det finns så mycket som är annorlunda med att bara hamna i ett annat land, även om det bara ligger 30 minuter bort från min dörr.

DSCF2623

DSCF2621

Precis vad man behöver en varm septemberdag.

DSCF2624

Min favoritbutik på Værnedamsvej är Dora. Här passade jag på att köpa en ny emaljkopp till tandborstarna på torpet och två ramar. Men hade önskat att jag kunde köpa så mycket mer.

DSCF2627 DSCF2628

DSCF2630

Innan jag vände vägen hemåt till Malmö igen tog jag en runda på Ganni och Wood Wood(som öppnat ny butik på Gamle Kongevej nyligen.) Och nu funderar jag på vad jag egentligen behöver investera i inför hösten. Så lätt att mn köper plagg nu i värmen som man bara använder några veckor till. Blev sugen på en Comme de Garcon pikétröja (som de också säljer i butiken) eller den där söta kjolen. Men nu ska jag vara duktig och tänka till och gå igenom min garderob först. precis som jag predikar själv. Jag tänker även ta en runda förbi Finloppis såklart. Inte säkert att jag står och säljer i år dock. Men det gör ju så många andra annars!

Love

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Mia Anderberg

Mia Anderberg

Jag arbetar som stylist och kommunikatör inom mode, inredning och hållbarhetsfrågor. I min blogg får ni följa med mig på plåtningar, ger loppistips, shoppar klimatsmart, renoverar mitt torp på Österlen, resor privat och i jobbet till världens olika hörn.Jag driver Lovely Life tillsammans med Linda. Hör gärna av dig med samarbeten eller om du vill blogga på Lovely Lifemia@lovelylife.seInstagram @miaanderberg

Senaste från Mia Anderberg

Renovera ett torp

Laga mat på rester

Hotelltips i Stockholm – Down Town Camper

Loppis på Österlen 2018

Drömhus i Skåne till salu!

Support your sisters

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Jag arbetar som stylist och kommunikatör inom mode, inredning och hållbarhetsfrågor.
I min blogg får ni följa med mig på plåtningar, ger loppistips, shoppar klimatsmart, renoverar mitt torp på Österlen, resor privat och i jobbet till världens olika hörn.

Jag driver Lovely Life tillsammans med Linda. Hör gärna av dig med samarbeten eller om du vill blogga på Lovely Life

mia@lovelylife.se

Instagram @miaanderberg

Senaste kommentarer

  • Emma om Våra gröna fönster och nya dörr
  • UniqueHealthInc om Hög tid för syrensaft!
  • BeHealthyNH om Hög tid för syrensaft!
  • Koka om Snart flyttar Nissen in – 30 tips på nissebus
  • ethan halton om Ett blommande Raseborg