På torpet fixar jag lite i taget. Medans köket väntar sin framtid. Jag hade funderingar på att byta ut det gamla köket till ett platsbyggt i gammal stil. Det befintliga var så litet, opraktiskt och framför allt för lågt för en normal lång man att diska vid. Så vi har inväntat ekonomin och tiden. Så såg jag på mitt och Mais favoritprogram Det sitter i väggarna ett avsnitt detta där Erika Åberg helt enkelt höjer upp hela det gamla köket. Så fiffigt. Så det får nog bli planen. För det är gjort i fint gediget trä och kan absolut användas om jag istället bygger till en vinkel med en ny del i samma stil. Sen vill jag komma på hur jag bygger inne liten kamin i den nya delen med kokplatta och helst med en vattencistern där man kan ha varmvatten som förr i tiden
I väntan på tiden för det behövde jag något att hänga saker på. Det fanns när vi köpte huset ett snett överskåp men det slog vi huvudet i när vi diskade och det var murket och skruttigt. Så det tog vi bort. Jag sparade hyllan under att ha mjöl etc. i.
Därför köpte jag en list på Granit som passar fint att hänga upp saker på. Och fint blev det också.
Jag fortsätter funderingarna kring köket med att titta på en annan färg till skåpluckorna. Kan inte riktigt förlika mig med Lavendel som jag provade med först. Den här mörkare gröna var den jag funderade på från början men den uppfattades så mörk i somras när allt var smutsigt och fult i övriga huset.
Jag är också sugen på pärlspont, mycket populärt under tiden då mitt lilla torp byggdes och en vacker tapet i köket. Som i Tuva Minna Linns vackra hus. Är inte denna bilden den mest inspirerande just nu?
Se Krickelins fina reportage från Tuva Minna Linns hus här.
Love