Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Blommor

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
DSCF0834
Bild av Mia Anderberg

Mia Anderberg

Generationsrummet

  • februari 21, 2017
  • 12:00 f m
  • Inredning

DSCF0818

Nu är filmen uppe med Ann Söderlunds barnrum som jag stylade och inredde på Gotland i somras för Colorama. En kul idé att man gör ett sovrum för alla barn och ett generationsrum där barnen kan leka, mormor sitta och sticka och mamma läsa en bok.

DSCF0774

Sovrummet fick vackra färger som barn och vuxna gillar. I ett hörn av rummet gjorde jag en liten extrasäng. Jag tog två gamla skumgummimadrasser och skar av den nedersta delen på varje. På så vis fick jag två mindre madrasser och två små ryggstöd. Madrasserna kläddes med tyger. Om man får övernattningsbesök, barn som ska somna när föräldrar är och hälsar på eller barnen vill ha madrasser att slå kullerbyttor på. bara att dela på soffan och pussla ihop till det man behöver.

DSCF0786

De små barnstolarna hittade jag på en loppis och de målades i fyra olika kulörer. Snyggt även när man staplar dem. Väggen målades i tre kulörer. Se här på filmen hur du gör för att få den perfekta väggen.

DSCF0814

Byrån köpte jag också på loppis och målade den i samma kulör som på golvet. En vacker favorit Antikgrönt från Colorama.

DSCF0825

DSCF0822

DSCF0812

I Anns hus fanns redan väldigt många gamla sängar. Vi målade en del av dem vita. Våningsängar hittar man lätt på Blocket och loppisar.

De romerska ringarna köpte jag på Träningspecialisten och målade dem till hälften med snygga kulören Vejde. En av de tre kulörerna på väggen.

DSCF0780

Ljusslingor är det enklaste knepet för mys!

DSCF0826

Generationsrummet ligger i rummet bredvid. Här valde jag en grå ton så att sakerna i rummet får ta plats. Här kommer det också att fyllas upp med leksaker i alla möjliga kulörer. Då är det skönt om det inte är för dominant kulör på golv och väggar.

Bordet köpte jag på loppis och stolarna hittade vi i Anns gamla förråd i en lada på Gotland. Här kan du se när vi målade dem. Och här var vi hittade dem.

DSCF0830

Den gula öronlappsfåtöljen Strandmon från Ikea fick en given plats i hörnet av rummet. Här kan man krypa upp med en skön bok och mysa.

Elementet målades i samma kulör som väggen Rymdgrå från Colorama. En fin detalj. Kan också vara fint att måla i en helt annan kulör som bryter av.

DSCF0836

De små gatten, som blev under de nyinsatta takfönstren, fick vara vita och ljuset reflekteras vackert ut i rummet.

DSCF0816

Ett skåp att gömma saker i fick behålla sin furu. Favoritlampa från Cirkuslampan.  

DSCF0834

En kul detalj i det grå är garderobsdörrarna som fick vara aprikos.

För att se hela filmen med alla tankar kring generationsrummet hittar du här. 

Här hittar du vardagsrummet.

Här hittar du badrummet.

Och här hittar du det vackra köket där Frida Kahlo var den stora inspirationen.

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Mia Anderberg

Mia Anderberg

Jag arbetar som stylist och kommunikatör inom mode, inredning och hållbarhetsfrågor. I min blogg får ni följa med mig på plåtningar, ger loppistips, shoppar klimatsmart, renoverar mitt torp på Österlen, resor privat och i jobbet till världens olika hörn. Jag driver Lovely Life tillsammans med Linda. Hör gärna av dig med samarbeten eller om du vill blogga på Lovely Life mia@lovelylife.se Instagram @miaanderberg

Senaste från Mia Anderberg

Renovera ett torp

Laga mat på rester

Hotelltips i Stockholm – Down Town Camper

Loppis på Österlen 2018

Drömhus i Skåne till salu!

Support your sisters

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

Jag arbetar som stylist och kommunikatör inom mode, inredning och hållbarhetsfrågor.
I min blogg får ni följa med mig på plåtningar, ger loppistips, shoppar klimatsmart, renoverar mitt torp på Österlen, resor privat och i jobbet till världens olika hörn.

Jag driver Lovely Life tillsammans med Linda. Hör gärna av dig med samarbeten eller om du vill blogga på Lovely Life

mia@lovelylife.se

Instagram @miaanderberg

Senaste kommentarer

  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar