Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Blommor

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
onebaghabot.borrowbag
Bild av Mia Anderberg

Mia Anderberg

Säg nej till plastpåsen!

  • maj 21, 2017
  • 12:00 f m
  • Återvinning

onebaghabot.borrowbag

Har du lagt märke till att de frågar i butiken om du kan ta samma påse när du byter en vara? Något jag alltid tyckt var en självklarhet. Och om du köper en vara frågar de om du vill ha en påse.

Nu händer det saker nämligen! Nya lagar tar form.

Lagen gör butiker skyldiga att informera om kassarnas miljöpåverkan och fördelarna med att minska användingen. Dessutom ska butikerna dokumentera antalet inköpta plastbärkassar. Målet till 2025 är att varje svensk inte ska använda mer än 40 plastbärkassar om året.

Visste ni att sedan årskiftet har det genomförts momssänkning vid reparationer och lagningar. Från årsskiftet ligger momsen på lagning av cyklar, skor, lädervaror, kläder och hushållslinne. Den minskade från 25 till 12 procent. Toppen ju! Vi måste bli bättre på att ta hand om de kläder vi har.

Den 1 juni lanseras initiativet One Bag Habit gemensamt av H&M, KappAhl och Lindex. Initiativet vill bidra till minskad konsumtion av påsar och en ökad medvetenhet om påsars negativa miljöpåverkan. Därför börjar de tre modekedjorna ta betalt för sina påsar och skänker överskottet från denna försäljning till olika ändamål som stöttar hållbar utveckling. Indiska lanserar initiativet Borrow bag. En tyglånekasse för Indiskas kunder i ekologisk bomull.

Indiska kommer fortsätta att mot avgift erbjuda kunder plastbärkassar, tillverkade i 100% hållbart material av ostronskal och återvunnen plast samt möjligheten att köpa en egen tygkasse i 100% ekologisk bomull.

I fredags var jag på en nätverksträff med Design Malmö och Altitude Meetings. Bl.a var Pauline Ström och Elin Frendberg från Swedish Fashion Council och berättade om vad som händer inom hållbart mode just nu. Utveckling och framsteg. Det var så intressant att jag bara kom i håg att ta 1 st bild.

Men visst är det bra det här med påsarna! Inte behöver vi en ny påse varje gång vi köper en vara. Eller som ett butiksbiträde sa till mig när jag frågade efter en påse till klänningen jag köpt på Abbot Kinney i Venice, ”We don´t do plasticbags here in Venice. You have to bring your own.” Jag blev hänvisad till turistinformationen på andra sidan gatan. Där fanns en korg med tygpåsar som man kunde ta ur. Eller om man ville lägga dit en med sin egen logga för att marknadsföra något. Hållbart!!

Nu sitter jag på tåget genom sverige på väg till Jönköping för ett lovely träff med (nästan) alla lovely bloggare hos oss. Underbart!

Love

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Mia Anderberg

Mia Anderberg

Jag arbetar som stylist och kommunikatör inom mode, inredning och hållbarhetsfrågor. I min blogg får ni följa med mig på plåtningar, ger loppistips, shoppar klimatsmart, renoverar mitt torp på Österlen, resor privat och i jobbet till världens olika hörn. Jag driver Lovely Life tillsammans med Linda. Hör gärna av dig med samarbeten eller om du vill blogga på Lovely Life mia@lovelylife.se Instagram @miaanderberg

Senaste från Mia Anderberg

Renovera ett torp

Laga mat på rester

Hotelltips i Stockholm – Down Town Camper

Loppis på Österlen 2018

Drömhus i Skåne till salu!

Support your sisters

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

Jag arbetar som stylist och kommunikatör inom mode, inredning och hållbarhetsfrågor.
I min blogg får ni följa med mig på plåtningar, ger loppistips, shoppar klimatsmart, renoverar mitt torp på Österlen, resor privat och i jobbet till världens olika hörn.

Jag driver Lovely Life tillsammans med Linda. Hör gärna av dig med samarbeten eller om du vill blogga på Lovely Life

mia@lovelylife.se

Instagram @miaanderberg

Senaste kommentarer

  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet