Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning
    kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens

    Sigrids kattungar!

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Inspiration

    Kattungarna letar sina nya hem!

    kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens

    Sigrids kattungar!

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

  • Blommor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
DSC03352
Bild av Hannes Mauritzson

Hannes Mauritzson

Våren nalkas oavsett kris

  • mars 16, 2020
  • 8:44 e m
  • ÄTA

Hej vänner! Oj, vilken måndag! Den har gått i ett och känts som en enda evighet samtidigt som den varit väldigt rolig. Haha, bara den där meningen tog mig 25 minuter att skriva.. Jag kikade på min bukett med blommor bredvid mig och kände att den behövde få nya snitt. Då stod jag plötsligt också och diskade samt plockade undan i köket. Är inte det typiskt?

DSC03352 Våren nalkas oavsett kris

Jaha, måndag då – vad har hänt? Förutom den tid av oro vi befinner oss i har jag börjat ett nytt jobb som strateg inom sociala medier och det bästa är att kontoret ligger två minuter hemifrån. Det som är ännu bättre är att jag arbetar otroligt flexibelt. Vill jag sitta där, då gör jag det. Vill jag sitta hemma, då gör jag det. Världen är min arbetsplats och jag arbetar som frilans åt ett företag men har bestämda projekt. Så otroligt skönt.

Det har varit några möten fram och tillbaka innan jag faktiskt började, men oj – så skönt det är att kunna känna mig behövd på en och samma plats. Det är enligt mig otroligt osäkert att leva på endast betalda samarbeten. De flesta kväver tyvärr min kreativitet. Man blir så begränsad. Sen finns det också samarbeten som är så otroligt roliga – det får man inte glömma. Det mesta går att göra vackert rent bildmässigt.

DSC03294 Våren nalkas oavsett kris

Just dessa posters är från ett samarbete med Printler – fantastiska konstverk. Det är en hemsida som tillåter kreatörer och fotografer att ansluta sig för att få sina verk sålda. Fantastiskt tycker jag.

Inte nog med att det är posters med blommor i överflöd så unnade jag mig en bukett i söndags. Jag kände mig lite nere och låg på både energi och kreativitet. I dessa tider, vilket ni alla redan vet vad jag pratar om utan att behöva nämna det, kan man behöva tänka på annat.. Ser ni mina kaffekoppar som jag också fyllt med blomster? Jag plockade in allting på vår kvällspromenad igår. Helsingborg har skrikit att våren är kommen i så många veckor nu. UNDERBART.

DSC03295 Våren nalkas oavsett kris

Det känns betryggande att våren nalkas oavsett kris. Jag tar med mig det mantrat till sömns ikväll. Då vaknar jag upp till en bättre morgondag.

Imorgon är en ny dag och jag ska jobba, träna och umgås med min familj. Nu kom Charlie och hoppade upp i sängen. Det betyder att det är dags att sova. Godnatt fina ni – kom ihåg att ni är värdefulla.

Kram!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Hannes Mauritzson

Hannes Mauritzson

Jag heter Hannes Mauritzson och frilansar som skribent, fotograf och stylist. Mina intressen är att dricka alldeles för mycket kaffe, iscensätta miljöer för fotograferingar, skriva fängslande texter och dagdrömma. I min blogg fördjupar jag mig inom ämnen som ligger nära hjärtat och lättare inlägg där jag delar med mig av vardaglig inspiration. Min blogg går inte att definiera. Den är i ständig förändring, likt mig själv. Jag är utbildad retoriker och kommunikatör som fastnat i det digitala landskapet. Jag drivs av att skapa meningsfulla sammanhang där människor får möjligheten till att växa som person. Instagram: @hannesmauritzson Kontakt: Mauritzsonh@gmail.com

Senaste från Hannes Mauritzson

Sika Design – Love Nest

Ångest över att ha ångest

En dag i Varberg med Krickelin

Hur jag fotograferar och redigerar

Kärlek, inspiration och nya möten

Mina tankar kring loppis, inredning och loppisfynd

Senaste från lovely life

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Uncategorized
Linnea

En liten uppdatering

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Jag heter Hannes Mauritzson och frilansar som skribent, fotograf och stylist. Mina intressen är att dricka alldeles för mycket kaffe, iscensätta miljöer för fotograferingar, skriva fängslande texter och dagdrömma.

I min blogg fördjupar jag mig inom ämnen som ligger nära hjärtat och lättare inlägg där jag delar med mig av vardaglig inspiration. Min blogg går inte att definiera. Den är i ständig förändring, likt mig själv.

Jag är utbildad retoriker och kommunikatör som fastnat i det digitala landskapet. Jag drivs av att skapa meningsfulla sammanhang där människor får möjligheten till att växa som person.

Instagram: @hannesmauritzson
Kontakt: Mauritzsonh@gmail.com

Senaste kommentarer

  • Lisa Wickström om Välkommen in i mitt gröna kök
  • Agnetha Nordqvist om BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev
  • productos virales tiktok anita om En guide till sommarens fräscha smaker
  • Emma om Våra gröna fönster och nya dörr
  • UniqueHealthInc om Hög tid för syrensaft!