Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens

    Sigrids kattungar!

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

  • Inspiration

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

    kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens

    Sigrids kattungar!

  • Blommor

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
C0067E3E-552D-4A77-A5A8-6116BE04FE50
Bild av Louise Bondebjer

Louise Bondebjer

Sensommarens Äppeltarte!

  • september 14, 2023
  • 2:34 e m
  • ÄTA, Recept

Högsommaren i all ära men vad överträffar väl ändå sensommaren – då den är solig, vindstilla, ljum och behaglig precis såsom vi har det nu och veckan som varit- dag efter dag. Den bonusen är ju ovärderlig och lagras välkommet i kropp och själ!

En av trevligheterna med tiden vi nu har är den orimligt generösa skördetiden. Så gott som överallt i naturen dignar det av björnbär, havtorn, sensommarhallon, rotfrukter, dahlior, rosenskära och så mycket mer –  & sist men inte minst våra fina svenska äpplen och päron som går att göra så mycket med, i nuet- men även att spara på! Jag är mycket sugen på att till helgen åka till Fredriksdal i Helsingborg och njuta av deras äppelutställning i Herrgårdsbyggnaden där man kan få hjälp med att sortbestämma sina medhavda godingar!

Häromveckan var jag tillbaka hos danska fotograf SigneBay– i hennes drömmiga hus på Mön där en flerdagars Workshop gick av stapeln på nytt med grymma kvinnor från världens alla hörn, som mitt sällskap! Där rådde helt klart äppelfest i Signes trädgård och det förevigades vid en av arbetsmomenten vid Workshopen.

Jag agerade någon slags ”äppelflicka” och fick som uppgift att skapa en god och enkel kaka med äpple och päron medans de andra förevigade det hela. Mina tankar for direkt till en klassiskt fransk  ”Tarte aux pommes”! Enkel att förbereda, tillreda och tycka om- genialiskt!

IMG 7869 3 Sensommarens Äppeltarte! C0067E3E 552D 4A77 A5A8 6116BE04FE50 2 Sensommarens Äppeltarte!

FRANSK ÄPPELTARTE med aprikosmarmelad

ca 6-8 bitar

PAJSKAL

125 gram smör

3 dl vetemjöl

1 msk vaniljsocker

1 tsk kardemummakärnor

1 äggula

FYLLNING

ca 4-5 äpplen/päron att varva med (eller bara äpple eller bara päron)

4 msk aprikosmarmelad

1 msk vatten

ev kardemummakärnor, mandelspån, lavendelblommor

VANILJFRAICHE

ca 3 dl crème fraiche

3 tsk vaniljsocker

 

GÖR SÅ HÄR

Ta fram en skål och nyp ihop smör med mjöl, vaniljsocker och kardemummakärnor- addera äggulan och blanda ihop till en jämn deg.

Smöra en form, gärna en form med löstagbar kant. Tryck ut degen och ställ svalt- gärna över natten. Nagga pajskalet med gaffel!

Sätt ugnen på ca 210 grader.

Skär äpple och kanske päron i tunna klyftor och toppa pajdegen med, lägg tätt mot varandra i ett snyggt mönster. Grädda kakan i mitten av ugnen i ca 25 minuter, ta ut kakan och pensla med aprikosmarmelad som blandats med lite vatten. Pimpa kakan om så önskas med kardemummakärnor, mandelspån, hackade pistagenötter- eller annan favorit. Sätt in i ugnen igen och låt gräddas ytterligare 10 minuter till gyllene, glansig yta och frasigt pajskal.

Kakan är god varm som kall och serveras med fördel med en klick vaniljfraiche- handvispad crème fraiche med vaniljsocker i önskad mängd.

624A2DCB 7201 4918 9A16 92D885857AC7 2 Sensommarens Äppeltarte!BJuder även på ett härligt stilleben för säsongen – en träkorg fylld med nyskördade krispiga äpplen med solblekta tygskor därtill! Small pretty things in life..

Detta inlägg har en kommentar

  1. Sara september 15, 2023 Svara

    Så gott det låter och ser ut. Måste testa nästa vecka. Tack!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Louise Bondebjer

Louise Bondebjer

Louise driver bloggen "Lisa på landet" och bor i byn Skumparp strax utanför Malmö med sin man & 4 barn. Till vardags arbetar Louise som frilansande matkreatör, kokboksförfattare och utför varierande uppdrag kring Mat & Måltid. Louise ser det vackra i var säsong och njuter av att dekorera sina måltider med årstidens guldkorn! Här kommer goda vardagsrecept att bjudas på och en hel del hembakat! Välkommen! Kontakt: louise.bondebjer@googlemail.com Instagram: louisebylisapalandet & tea_storiesbybondebjer Hälsning Loouise

Senaste från Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Matlagning & Siciliensol!

Väninnefrukost, boksignering Matlagningsworkshop!

När ramslöken blommar…

En betydelsefull Påskmåltid!

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Uncategorized
Linnea

En liten uppdatering

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Louise driver bloggen "Lisa på landet" och bor i byn Skumparp strax utanför Malmö med sin man & 4 barn.
Till vardags arbetar Louise som frilansande matkreatör, kokboksförfattare och utför varierande uppdrag kring Mat & Måltid.
Louise ser det vackra i var säsong och njuter av att dekorera sina måltider med årstidens guldkorn!
Här kommer goda vardagsrecept att bjudas på och en hel del hembakat!
Välkommen!
Kontakt: louise.bondebjer@googlemail.com
Instagram: louisebylisapalandet & tea_storiesbybondebjer

Hälsning Loouise

Senaste kommentarer

  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk
  • Tomas om Sockerkaka med smak av päron
  • Tomas om Sockerkaka med smak av päron