Så var man hemma igen i kylan…. Kallt men mysigt att få kurra i hop sig med mysiga familjen i mörka natten.
Både mail, dator och nyinköpta ipaden( finaste kompis Sofia bar hem en riktig ny fin åt mig från 3rd street i santa Monica. Känns lite lyxigare! En L.A iPAD eller som Sofias” nerflyttade till Skåne från Stockholm och skånifierad” dotter Lou säger… En ipoooaaad.) alla krånglar hur som helst så i dag blir inlägget blandat från senaste veckans bilder.
I morgon och onsdag plåtar jag för ett väldigt kännt företag, extremt hemligt och spännande. Men efter det ska jag fokusera på lite vinterjackor och kappor åt er!
Jag har haft en visdomstand som spökat hela veckan. Snart är jag rädd att jag ser ut som Emils Ida…
När man är på fotoresa blir det alltid tidiga morgnar. Allt och alla måste vara färdiga när ljuset inte är för högt. Det är helt ok för jag älskar älskar soluppgångar och har sett många i mitt liv.
Jag stylade modellen med ursnygga och bekväma sandaler från Gudrun Sjödén.
Jag köpte ännu en sarong i indisk bomull. Nej man kan inte ha för många mjuka saronger….
Vi bodde på ett sk. All inclusive hotell utanför Alcudia. All inclusive betydde att det var gratis coca cola, sprit, öl och vissa viner i plastglas. Inte vatten i flaska och absolut inte gratis cortado eller annat gott kaffe. Och det var inkluderat en brittisk influerad buffé med sunkiga grytor, urkokta grönsaker, mosig spagetti och någon slags rosa efterrätt. Tomaterna var goda.
Man fick också gladeligen bära detta gröna armband hela veckan…..
Det var kul och inspirerande dagar men det är alltid underbart att komma hem till mysiga små barn i pyamas och deras mjukisdjurfarm.
Sen blev det kalashelg! Först kalas för Sofias dotter Uma. Som alltid när denna fantastiska mamma gör något så blir det helt fantastiskt fint!!
Och om ni kollar i nya Family Living så ser ni min fina styling på Leila! Och hennes nya bok! Tyvärr har family living glömt att skriva med mitt namn!! Ett No No! Fy på er!
I samma nummer finns ett inredningsreportage som jag gjort också. Från en jättefin Malmö familj.
Detta inlägg har 4 kommentarer
Ser fantastiskt ut alltihopa. Var kan man köpa snygga snabba skor som är sköna att flänga runt i? Som de där NIKE på bilden typ.
Dessa snabba coola skorna är köpta på Stadium i våras. Finns inte kvar längre tyvärr. Men det finns liknande i starka färger kombinerat med svart. /mia
Underbara bilder! Nu har jag hittat din nya blogg på rigtigt! Beroendeframkallande… Kram Elisabeth.
Härligt Elisabeth! Du vet väl att man kan prenumerera genom att klicka på Follow uppe i vänstra hörnet!
kram
Mia